wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-10-11| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

3D na miarę możliwości

Wbrew ludowej mądrości w październikowym wydaniu GEODETY zaglądamy darowanemu koniowi w zęby i przyglądamy się trójwymiarowym modelom budynków udostępnionym bez opłat przez GUGiK.


3D na miarę możliwości <br />
Fragment modelu 3D toruńskiego Starego Miasta z projektu CAPAP wyświetlony w otwartej aplikacji FZK Viewer
Fragment modelu 3D toruńskiego Starego Miasta z projektu CAPAP wyświetlony w otwartej aplikacji FZK Viewer
Z góry zastrzegam: nie będziemy tu prezentować szczegółowej analizy tego opracowania – skrupulatnie badać dokładności i wierności modeli czy kompletności bazy. Tym już wkrótce zajmą się specjaliści od fotogrametrii z krajowych uczelni. Nie trzeba jednak posiadać fachowej wiedzy z zakresu modelowania 3D, by w tym ambitnym przedsięwzięciu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii dostrzec zarówno ogromny potencjał, jak i istotne wady.

• Pionierzy, ale czy potrzebni?

Na wstępie należy docenić, że takie opracowanie w ogóle powstało. Jesteśmy bowiem jednym z pierwszych państw na świecie, które przygotowało jednolity model 3D zabudowy dla tak dużej powierzchni (190 tys. km kw.), i to w tak krótkim czasie (9 miesięcy). O innowacyjności tego przedsięwzięcia najlepiej świadczy to, że na jego potrzeby wykonawcy przetargu (patrz ramka) musieli stworzyć własne oprogramowanie, bo żadna dostępna na rynku aplikacja nie oferowała potrzebnych funkcji!

Na plus zaliczyć należy także odpowiednio dobraną szczegółowość, czyli LoD 2 według standardu CityGML (tj. z rozróżnieniem typu dachu). Z jednej strony GUGiK nie poszedł więc na łatwiznę i nie wygenerował mało przydatnych „klocków” LoD 1 czy modelu typu mesh, z drugiej zaś – nie wymagał tekstur czy odwzorowania detali architektonicznych, co wywindowałoby koszty projektu do astronomicznych kwot.

Warto się jednak zastanowić, czy inne kraje dlatego nie realizują podobnych projektów, że nie potrafią? Czy może po prostu nie widzą takiej potrzeby? Generalnie wśród specjalistów od fotogrametrii dominuje opinia, że modele 3D budynków należy pozyskiwać pod konkretne potrzeby. Krótko mówiąc, jak modele są do wszystkiego, to są do niczego. To właś­nie dlatego takie dane dziś zamawiane są głównie przez lokalne władze, a nie rządowe agencje. Trudno się zatem spodziewać, że dzięki opracowaniu GUGiK-u polskie miasta (szczególnie te większe) zrezygnują z planów budowy własnego modelu 3D. Może zatem znacznie bardziej racjonalnym krokiem ze strony Urzędu byłoby skupienie się na aktualizacji chmury punktów z lotniczego skaningu kraju (ALS), którą każdy użytkownik wykorzysta do łatwego i taniego opracowania takiego modelu, jaki odpowiada jego potrzebom (po dane ISOK sięg­nął w tym celu choćby Poznań)...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
MZ Do mmbo . Jasne że nas Gugik poinformuje a przedtem wydłuży okres utrzymania papierowej mapy zasadniczej :-(((

co do czego Trzeba pamiętać co jest do czego. LPIS jest do dopłat zgodny z wymogami Unii, a minęło kilkanaście lat a starostwa nie posunęły spraw do przodu i dalszym ciągu jak było słabo z mapami tak jest słabo również z ich wiarygodnością. Dla mnie lepszy LPIS niż nic. A budynki kto wie może do czegoś się przydadzą. O tym na pewno poinformuje nas GUGIK.

Wreszcie tak coś czułem, że wreszcie wywali to dziadostwo z geoportalu, bo mniej telefonów się zrobiło. W zeszłym roku codziennie ktoś musiał zadzwonić, że działka mu się nie zgadza na geoportalu, już mnie krew zalewała.

@Karol Lepsza biała plama niż dane LPIS-u z 0 wiarygodnością powodujące tylko problemy i spory czy to z agencją czy z sąsiadami.

Tak bedziemy miec modele 3d, a geoprotal po liftingu przestał wyświetlać dane z lpis, co oznacza brak grafiki czasem na całych powiatach

Fascynujące że przy tak sprawnym GGK jeszcze nie przetworzono tych cityGml do postaci która może być czytana przez ludzi. Tak, wiem marudzę. A może po prostu nieco wiedzy brak kadrze GUGiK ?

Spokojnie... teraz zrobi się konkurs co z tym opracowaniem zrobić. W nagrodę będzie kubek firmowy GUGiKu z podpisem GGK... a co, stać nas... znaczy ich.

A kto bogatemu zabroni - wodostryski "Jesteśmy bowiem jednym z pierwszych państw na świecie, które przygotowało jednolity model 3D zabudowy...". Mam drogą zabawkę i co z nią teraz zrobić. Jedno mi się nie podoba, że ja też złożyłem się na te zabawki. Protestuję. Kontynuując ww. linię działania Polska jako pierwsza będzie miała kataster 3D, a nawet 4D. To dobry, nośny temat na habilitacje dla 300-stu uczonych w polskich uczelniach.

8 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt