|2018-10-11|
Mapy, Teledetekcja, Firma, Edukacja
Polska edycja Copernicus Hackathonu już niedługo
Po raz pierwszy w Polsce w listopadzie br. zostanie zorganizowany Copernicus Hackathon. Będzie to maraton programistyczny, którego uczestnicy poszukiwać będą nowych rozwiązań związanych z wykorzystywaniem danych pochodzących z satelitów programu Copernicus, czyli programu obserwacji Ziemi realizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (dawniej GMES).
Copernicus Hackathon odbędzie się w trzech miastach: Lublinie (8 listopada), Krakowie (9 listopada) i Warszawie (10 listopada). W pierwszym etapie startujący będą pracować nad rozwiązaniem opartym na otwartych danych z Programu Copernicus.
Pierwszy etap Hackathonu podzielony będzie na dwie części – warsztatową, poprowadzoną przez ekspertów z zakresu obserwacji Ziemi z firmy Astri Polska oraz Instytutu Geodezji i Kartografii (4 godziny), a także projektową, podczas której zadaniem zespołów będzie opracowanie pomysłu biznesowego dla wybranego zagadnienia wraz z planem na techniczną realizację rozwiązania (4 godziny).
Tematyka hackathonów będzie różna i uzależniona od Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (RIS). Uczestnicy mogą więc wybrać temat najbardziej odpowiadający ich zainteresowaniom i tym samym wybrać miasto, w którym przystąpią do konkursu. I tak w Lublinie ekipy będą poszukiwać rozwiązań z zakresu: biogospodarki, medycyny i zdrowia, informatyki i automatyki oraz energetyki niskoemisyjnej, w Krakowie - nauk o życiu, energetyki zrównoważonej, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, przemysłów kreatywnych i czasu wolnego, a w Warszawie – bezpiecznej żywności, inteligentnych systemów zarządzania oraz wysokiej jakość życia. Zatem zadanie w pierwszym etapie Hackathonu w każdym z miast wyłoni po jednej, najmocniejszej ekipie. Spośród nich podczas finału, który odbędzie się 17 listopada w Warszawie, eksperci wybiorą najbardziej obiecujący projekt, a zwycięzcy zyskają możliwość udziału w specjalnym programie akceleracyjnym Copernicus, w którym doświadczeni specjaliści pomogą im rozwinąć biznes (jest to część programu wsparcia start-upów realizowanego przez Unię Europejską).
W Hackathonie mogą wziąć udział zespoły z różnych środowisk, zarówno akademickich, jak też biznesowych. Każda z ekip może liczyć maksymalnie 5 osób. Warunkiem uczestnictwa będzie obecność w każdym zespole programisty oraz osoby z doświadczeniem w wykorzystywaniu danych obserwacji Ziemi.
Rejestracja na Copernicus Hackathon trwa do 4 listopada.
Szczegóły
AW
|