Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-10| Geodezja, Prawo, Kataster

WSA: wyrok to za mało, by aktualizować EGiB

Czy opinia biegłego geodety na potrzeby sprawy dotyczącej zasiedzenia zakończonej prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego jest wystarczająca, by dokonać aktualizacji EGiB? – w tej sprawie wypowiedział się niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.


WSA: wyrok to za mało, by aktualizować EGiB

WSA rozpatrywał skargę właścicielki nieruchomości na decyzję starosty, w której ten odmówił aktualizacji EGiB. Skarżąca wniosła o zmianę danych EGiB, przedstawiając odpis od prawomocnego wyroku sądu, w którym stwierdzono zasiedzenie w złej wierze, a także opinię biegłej geodetki sporządzoną na potrzeby tego postępowania. Co ciekawe, wspomniany wyrok był niekorzystny dla skarżącej, zasiedzenie dotyczyło bowiem jej sąsiadów. Jak jednak wynika z akt sprawy, skarżąca pogodziła się z tym wyrokiem i chciała, by był on odzwierciedlony w EGiB.

Zarówno starosta, jak i później WINGiK uznali, że w tym przypadku dokumenty te są niewystarczające. Na potrzeby sprawy sądowej biegła geodetka wprawdzie zgłosiła w PODGiK-u wykonanie pracy polegającej na rozgraniczeniu nieruchomości, ale jej wyniki nie zostały przekazane i przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego. Tym samym w świetle przepisów rozporządzenia ws. EGiB sama opinia biegłego jest niewystarczająca, by dokonać aktualizacji EGiB.

Dodajmy, że decyzję o nieskładaniu swojej dokumentacji do PZGiK biegła geodetka tłumaczyła tym, że w sprawie w ogóle nie doszło do rozgraniczenia, a jedynie do oddalenia powództwa o ochronę prawa własności.

W wyroku z 11 września br. (sygn. akt III SA/Kr 575/18) WSA zgodził się z argumentami starosty i WINGiK-a. Jak czytamy w uzasadnieniu, starosta słusznie odmówił aktualizacji, ponieważ sam wyrok oddalający powództwo o ochronę prawa własności w świetle §36 rozporządzenia ws. EGiB nie mógł być podstawą do dokonania zmian informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Tego typu orzeczenie nie zostało bowiem wymienione w powołanym przepisie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS