|2018-10-09|
Teledetekcja, Sprzęt, Imprezy
Sympozjum PTFiT za nami
80 osób reprezentujących instytucje naukowe, administrację oraz sektor prywatny wzięło udział w XXI Ogólnopolskim Fotogrametrycznym Sympozjum Naukowym nt. „Aktualne wyzwania fotogrametrii, teledetekcji i geoinformatyki” (Koszalin–Mielno, 19-21 września). Organizatorami tego wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Katedra Geoinformatyki Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Specjalnym gościem honorowym pierwszego dnia Sympozjum odbywającego się na Politechnice Koszalińskiej, był Prezydent ISPRS (Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji) Prof. Dr.-Ing. Christian Heipke z Instytutu Fotogrametrii i Geoinformacji w Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze, który w sesji otwarcia przedstawił bardzo interesujący wykład inauguracyjny nt. „Photogrammetric deep learning”. W tym samym dniu odbyła się pierwsza sesja audytoryjna. W kolejnych dniach – już w Hotelu Royal Park Hotel & Spa w Mielnie – odbyły się cztery sesje plenarne oraz sesja posterowa.
Ogółem w trakcie Sympozjum przedstawiono 26 referatów w 5 sesjach audytoryjnych oraz 25 posterów. Bogata tematyka wystąpień dotyczyła między innymi: pozyskania 2D i 3D danych z stosowanych obecnie sensorów umiejscowionych na wielopoziomowych platformach, ich aplikacje i analizy, sposoby przetwarzania danych fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, ich integracja z danymi z innych źródeł oraz różnorodne ich zastosowania w różnych dziedzinach. Ponadto zorganizowano sesję umożliwiającą zaprezentowanie najważniejszych kierunków działań przedstawicielom firm: MGGP Aero Sp. z o.o., GISPRO Sp. z.o.o., Laser 3D Jacek Krawiec. Dzięki niej uczestnicy Sympozjum mogli zapoznać się z możliwościami najnowszych skanerów naziemnych, skanerów batymetrycznych oraz oprogramowaniem, a także obejrzeć system MMS/MLS przywieziony przez firmę GISPRO.
Na podstawie dyskusji prowadzonych podczas Sympozjum w 3 wnioskach końcowych sformułowano: • zwiększenie stałej współpracy pomiędzy instytucjami reprezentującymi: Naukę i dydaktykę, Biznes oraz Administrację; • dążenie do łączenia środowisk naukowych, biznesowych i administracyjnych w zakresie fotogrametrii, teledetekcji i geoinformacji poprzez organizowanie wspólnych konferencji, które zgromadzą większą liczbę uczestników z powyższych środowisk; • rekomendację na zorganizowanie we wrześniu 2020 roku XXII Ogólnopolskiego Fotogrametrycznego Sympozjum Naukowego otrzymali: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako instytucja akademicka oraz przedstawiciele sektora prywatnego.
Sympozjum zostało objęte patronatem przez pięć przedsiębiorstw: GISPRO Sp. z o.o., Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A., MGGP Aero Sp. z o.o., Laser 3D Jacek Krawiec oraz Esri Polska Sp. z o.o. Patronat medialny nad tym wydarzeniem obieła m.in. Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Dr inż. Tomasz Kogut i prof. dr hab. Aleksandra Bujakiewicz
|