Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-10-03| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Rusza teledetekcyjny projekt w Babiogórskim Parku Narodowym

W zeszłym tygodniu przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Babiogórskiego Parku Narodowego podpisali umowę na realizację projektu pn. „Ocena stanu ekosystemów Babiogórskiego Parku Narodowego za pomocą nowoczesnych metod teledetekcyjnych”.


Rusza teledetekcyjny projekt w Babiogórskim Parku Narodowym <br />
fot. J.Omylak, BgPN
fot. J.Omylak, BgPN

Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, konkurs „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”. Jego całkowita wartość to 2,038 mln zł.

Projekt umożliwi pozyskanie niezwykle interesujących danych dotyczących przyrody BgPN. Z wykorzystaniem technologii teledetekcyjnych chcemy przyjrzeć się m.in. strukturze drzewostanów, zasięgom pięter klimatyczno-roślinnych, zarastaniu polan, obecności martwego drewna czy stanowi zdrowotnemu babiogórskich drzew – czytamy na stronie Parku. W celu zebrania danych nad BgPN pojawi się samolot wyposażony w nowoczesny sprzęt do wykonywania skanowania laserowego, a także zobrazowań hiperspektralnych, termalnych oraz wielkoformatowych w RGB-NIR. Nalotom towarzyszyć będą prace terenowe, które pozwolą na metodyczną weryfikację i uzupełnienie otrzymanych z pułapu lotniczego danych. Analizom poddane zostaną także materiały archiwalne, zarówno te znajdujące się w zasobach Parku, jak i te, którymi dysponują instytucje zewnętrzne. Zwieńczeniem całego projektu będzie przygotowanie raportów tematycznych.

Dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej i NFOŚiGW polskie parki narodowe uzyskały dostęp do najnowocześniejszych technologii w zakresie monitoringu środowiska metodami teledetekcyjnymi. W przypadku Babiogórskiego Parku Narodowego moment podpisania umowy jest szczególnie ważny. Projekt planu ochrony dla BgPN, będący dokumentem strategicznym określającym kierunki działań podejmowanych przez Park w ciągu najbliższych 20 lat, może – po wielu latach starań – ujrzeć światło dzienne. Uzyskanie kompleksowych danych na początku jego obowiązywania pozwoli na określenie stanu wyjściowego, dzięki czemu możliwa będzie weryfikacja zasadności podejmowanych decyzji i skuteczności prowadzonych w oparciu o plan ochrony działań.


Zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW Anna Król, dyrektor BgPN Tomasz Pasierbek, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej NFOŚiGW Małgorzata Adamska (fot. NFOŚiGW)

Lista ocenionych projektów w konkursie „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”: część I i część II.
Babiogórski Park Narodowy jako pierwszy podpisał umowę w ramach tego konkursu.

Źródło: BgPN, DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama