Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-03| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Budżet obywatelski szansą na skaning kopalni

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej postanowiło wykorzystać budżet obywatelski do pozyskania środków na skanowanie laserowe zabytkowej kopalni srebra.


Budżet obywatelski szansą na skaning kopalni <br />
Wynik  skanowania laserowego Sztolni Czarnego Pstrąga (fot. Geocartis)
Wynik skanowania laserowego Sztolni Czarnego Pstrąga (fot. Geocartis)

Organizacja zarządza Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga – obiektami wpisanymi w zeszłym roku na listę dziedzictwa UNESCO. Dotychczas stowarzyszeniu udało się przeprowadzić skanowanie laserowe tego drugiego obiektu, mierzącego 600 m długości (o pomiarach pisaliśmy na łamach GEODETY). Teraz chce zabrać się za znacznie większe przedsięwzięcie, tj. pomierzyć w tej technologii sztolnię Fryderyk o długości aż 4,65 km. Koszt prac szacowany jest na blisko 100 tys. zł. Organizacja chce pozyskać te środki z budżetu partycypacyjnego powiatu tarnogórskiego.

Sztolnia Głęboka Fryderyk o całkowitej długości ok. 16 km stanowi główny element Południowego Systemu Sztolniowego, który wchodzi w skład większego kompleksu kopalnianego i systemu gospodarowanie wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Obiekt ten należy do historycznej Królewskiej Kopalni Fryderyk. Sztolnia ta stanowi jeden z najdłuższych i nadal działających górniczych obiektów inżynieryjnych w Europie.

„Jeżeli zdobędziemy wasze zaufanie, a wiecie, że jak się za coś zabieramy, to robimy to dobrze, sztolnia zostanie zeskanowana od roznosu wraz z bramą gwarków, poprzez część podziemną, aż do zakładu wodociągowego Staszic. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie o takiej skali w Polsce” – przekonują do głosowania członkowie SMZT.

Sztolnia Fryderyk

Jak wyjaśnia organizacja, opracowana na podstawie tych pomiarów dokumentacja jest niezbędna do podjęcia dalszych działań mających na celu ochronę tego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego. Skanowanie pozwoli bowiem pozyskać informacje nie tylko o kształcie kopalni, ale także o potencjalnych zagrożeniach dla tego obiektu. Oprócz tego z myślą o turystach mają powstać również realistyczne wizualizacje sztolni.

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego powiatu tarnogórskiego trwa do 8 października, a jego wyniki poznamy 17 października.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS