|2018-10-02|
Geodezja, Mapy, Kataster
Kościańska geodezja scyfryzowana
Dobiegł końca projekt cyfryzacji zasobów geodezyjnych powiatu kościańskiego. Na konferencji podsumowującej wdrażanie projektu – która odbyła się 28 września w Starostwie Powiatowym w Kościanie – o przedsięwzięciu i wprowadzonych dzięki jego realizacji usługom mówili: starosta kościański Bernard Turski, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Paweł Wachowiak oraz kierownik Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Robert Jagodziński.
– Powiat kościański w 2016 r. przystąpił do realizacji projektu pn. „Tworzenie, modernizacja i aktualizacja rejestrów publicznych oraz standardowych opracowań kartograficznych i tematycznych gromadzonych w Starostwie Powiatowym w Kościanie oraz ich udostępnianie za pomocą e-usług”. Przedsięwzięcie realizowane było w ramach Wielkopolskiego RPO na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to blisko 2,5 mln zł – powiedział starosta Bernard Turski i dodał, że 85% tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Reszta pochodziła z budżetu Powiatu Kościańskiego.
W ramach projektu opracowano bazę GESUT dla 107 obrębów ewidencyjnych powiatu kościańskiego. Do tej pory dane były gromadzone w postaci analogowej, teraz zostały przekształcone do postaci cyfrowej, co pozwala na ich zobrazowanie na obiektowej mapie numerycznej. Ponadto dzięki środkom unijnym zmodernizowano bazę EGiB dla wszystkich miast w powiecie kościańskim oraz 21 obrębów wiejskich. Założono kartoteki dla budynków i lokali oraz zaktualizowano użytki gruntowe. Dostosowano tez oprogramowanie służące do prowadzenia baz danych wchodzących w skład mapy zasadniczej do obecnie obowiązujących przepisów prawa. Zakupiono serwer, sprzęt informatyczny oraz oprogramowanie wykorzystywane do prowadzenia powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
W ramach projektu zeskanowana została także dokumentacja archiwalna PZGiK. – Wszystkie dokumenty archiwalne zostały zeskanowane. Dzięki temu może z nich korzystać wiele osób, a same materiały się nie niszczą – zauważył Robert Jagodziński, kierownik ODGiK. – To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę.
Ponadto uruchomione zostały aplikacje umożliwiające korzystanie z e-usług: i.Wniosek, i.WniosekPP, i.Kerg, i.Komornik, i.Rzeczoznawca, i.Projektant. – Niektóre usługi są dostępne bez konieczności pojawienia się w urzędzie. Klient, który ma profil ePuap w zasadzie bez weryfikacji będzie mógł korzystać z części aplikacji. Niektóre jeszcze wymagają weryfikacji użytkownika – powiedział naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Paweł Wachowiak.
Celem projektu było zwiększenie jakości i dostępności danych przestrzennych gromadzonych w powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Kończąc konferencję, starosta Bernard Turski zauważył, że wszystkie te cele zostały osiągnięte.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kościanie
|