wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-09-27| Teledetekcja, Imprezy

POLSA namawia do wykorzystywania danych satelitarnych w administracji

Delegacja Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) z udziałem prezesa Grzegorza Borny odwiedziła ostatnio dwa województwa: lubuskie i łódzkie. Celem wizyt były rozmowy na temat rozwoju krajowego przemysłu kosmicznego i propagowanie wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną na szczeblu lokalnym.


POLSA namawia do wykorzystywania danych satelitarnych w administracji <br />
fot. POLSA
fot. POLSA

Spotkanie w Zielonej Górze (w sierpniu br.) poświęcone było omówieniu projektu parku technologii kosmicznych, który ma powstać na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie pod Zieloną Górą. Podczas rozmów z udziałem m.in. marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak i dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Macieja Nowickiego, prezes POLSA Grzegorz Brona przedstawił ideę unijnego programu skoordynowanej produkcji komponentów i podzespołów do satelitów oraz zapotrzebowania na stworzenie magazynu dla tych części, w którym byłyby one utrzymywane w odpowiednich warunkach i w gotowości od chwili wyprodukowania do momentu ich wykorzystania w misjach ESA. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że warto rozważyć połączenie obu projektów – centrum magazynowego podzespołów satelitarnych i parku technologii kosmicznych.

Wizyta w województwie łódzkim miała miejsce podczas XV edycji seminarium szkoleniowego wojewody łódzkiego pod hasłem „Planowanie przestrzenne w świetle ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz proces budowlany w świetle ustawy prawo budowlane” (początek września br.). Prezentację dla ponad setki uczestników konferencji na temat możliwości wykorzystania usług opartych na danych satelitarnych w realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego zadań związanych z gospodarowaniem przestrzenią wygłosił dr hab. inż. Stanisław Lewiński z CBK PAN. Prezes POLSA podczas spotkania z dyrektorem generalnym Urzędu Wojewódzkiego Województwa Łódzkiego Mirosławem Suskim oraz dyrektorem Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa ŁUW Markiem Michalakiem rozmawiał m.in. na temat korzyści z zastosowania danych satelitarnych w pracach urzędów.

– To dobry moment, aby zintensyfikować działania POLSA w regionach – mówi dr hab. Grzegorz Brona. – W ramach projektu Sat4Envi prowadzimy zaawansowane prace nad programem szkoleń dla administracji publicznej dotyczących zalet i sposobów wykorzystania danych satelitarnych w urzędach. Ale już teraz chcemy przekonywać przedstawicieli władz regionalnych, że warto sięgać po zobrazowania satelitarne, które za chwilę będą powszechnie dostępne dla urzędników. Spotkania informacyjne na temat projektu Sat4Envi są też okazją do rozmów o działalności podmiotów krajowego sektora kosmicznego funkcjonujących w poszczególnych regionach – przekonuje prezes POLSA.

Na zaproszenie wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza na przełomie października i listopada 2018 r. planowane jest spotkanie prezesa POLSA z samorządowcami województwa i pracownikami urzędu wojewódzkiego.

Źródło: POLSA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS