Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-09-27| Mapy

Poznaliśmy mapy roku 2017

Podczas XLI Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej w Gdańsku Stowarzyszenie Kartografów Polskich rozstrzygnęło doroczny konkurs „Mapa roku”.


Poznaliśmy mapy roku 2017 <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

W tym roku 7 wydawców zgłosiło 11 opracowań kartograficznych – 6 w kategorii „Mapa turystyczna” oraz 5 w kategorii „Inne mapy i atlasy” (ich pełna lista dostępna jest na stronie SKP). Z powodu braku zgłoszeń nie udało się natomiast rozstrzygnąć konkursu w kategoriach: „Plan miasta” oraz „Szkolne mapy ścienne i atlasy”. W pierwszej wpłynęły dwie prace (zgodnie z regulaminem to za mało, by rozstrzygnąć konkurs), a w drugiej – żadna. Nie wybrano również najgorszego atlasu i mapy roku. Jak zauważa SKP, tegoroczna liczba zgłoszeń była najmniejsza w historii konkursu.

Triumfatorem tegorocznego konkursu okazało się wrocławskie wydawnictwo Eko-Graf, które wydało mapę Rudawskiego Parku Krajobrazowego w skali 1:40 000. W kategorii „Mapa turystyczna”. Publikacja ta została doceniona zarówno w głosowaniu członków SKP, jak i publiczności.

Dodajmy, że wydawnictwo Eko-Graf zwyciężyło również w zeszłorocznej edycji konkursu. Za mapę okolic Wrocławia w skali 1:100 000 otrzymało tytuł Mapy Roku 2016 w kategorii „Mapa turystyczna”. Zwyciężyło również w kategorii „Inne mapy i atlasy” – nagrodę otrzymało za mapę drogową Europy w skali 1:3 000 000.

Rudawski Park Krajobrazowy. Mapa turystyczna. Skala 1:40 000. Eko-Graf, Wrocław Mapa z serii map parków krajobrazowych Dolnego Śląska

W kategorii „mapa turystyczna” głosowania SKP na podium znaleźli się ponadto:
• II miejsce (ex aequo) – Powiat kartuski. Kaschubische Schweiz. Skala 1:50 000. Wydawnictwo Eko-Kapio, Kartuzy oraz Korfu i Zakintos. Map&guide XL. Wydawnictwo ExpressMap Polska, Warszawa;
• III miejsce – Bucovina, Maramures. Munti Rodnei. Adventure map. Wydawnictwo terraQuest, Warszawa.

W kategorii „Inne mapy i atlasy” rozstrzygnięcia w obu głosowaniach okazały się rozbieżne. Członkowie SKP docenili wydany przez Główny Urząd Statystyczny „Atlas Demograficzny Polski”. W tej obszernej publikacji (liczącej 129 stron) znajdziemy dziesiątki map i wykresów prezentujących różnorodne zjawiska demograficzne na poziomie gmin, powiatów czy województw. Jest ona dostępna bezpłatnie w formacie PDF na stronie GUS-u.

W kategorii „inne mapy i atlasy (drukowane)” w głosowaniu SKP na podium znaleźli się ponadto:
• II miejsce (ex aequo) – Jan Mordawski - Atlas dziejów Pomorza i jego mieszkańców – Kaszubów. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gdańsk oraz USA southwest. Road and tourist map. Skala 1 350 000. Wydawnictwo ExpressMap Polska, Warszawa;
• III miejsce - Mapa geologiczna południowej części obszaru przygranicznego Polski i Białorusi, rejon Białej Podlaskiej i Brestu. Skala 1:250 000. PIG-PIB i NCN, Warszawa/Kraków.


Atlas demograficzny Polski. Demographic Atlas of Poland. Skale różne. Główny Urząd Statystyczny, Departament Badań Przestrzennych i Środowiska. Warszawa

W głosowaniu publiczności zwyciężyła natomiast publikacja autorstwa Jana Mordawskiego pt. „Atlas dziejów Pomorza i jego mieszkańców – Kaszubów”. Wydawca – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku, promuje tę książkę jako vademecum wydarzeń geologicznych, historycznych oraz całej gamy faktów, zagadnień i wydarzeń współczesnych związanych z Pomorzem i Kaszubami, aż do końca 2017 roku.

Jan Mordawski - Atlas dziejów Pomorza i jego mieszkańców – Kaszubów. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gdańsk. Opracowanie map: CartoTeam, Wrocław

Zwycięskie tytuły zostały uhonorowane plakietką Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz nagrodą ufundowaną przez honorowego patrona konkursu – głównego geodetę kraju.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama