Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-09-26| GNSS, Teledetekcja, Firma

Technologie satelitarne pomogły polskim strażakom

Podczas krajowych ćwiczeń ratowniczych „Fala 2018” strażacy mogli przetestować opracowany przez polskich inżynierów system SAFEDAM. Spotkał się on z pozytywnym odbiorem i ma szansę na wdrożenie w instytucjach i służbach odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe.


Technologie satelitarne pomogły polskim strażakom

Jeden system, wiele korzyści
Ćwiczenia „Fala 2018” odbyły się w dniach 19-21 września na terenie powiatów kozienickiego i radomskiego. Wzięło w nich udział kilkuset strażaków, którzy uczestniczyli w zadaniach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym. Działania służb ratowniczych wspierał SAFEDAM – system monitoringu wałów przeciwpowodziowych opracowany przez polskich inżynierów. Zapewnił on dostęp do aktualnych danych o zagrożeniu powodziowym, a także umożliwił przekazywanie informacji z miejsca ćwiczeń do sztabu kryzysowego w czasie rzeczywistym za pomocą transmisji wideo z dronów. Dzięki urządzeniom mobilnym wyposażonym w system SAFEDAM, aktualna lokalizacja poszczególnych jednostek straży pożarnej była na bieżąco monitorowana przez osoby zarządzające ćwiczeniami.



– System SAFEDAM spotkał się z pozytywnym odbiorem strażaków uczestniczących w ćwiczeniach. Rozwiązania wykorzystywane obecnie przez Straż Pożarną są bardzo rozproszone, natomiast SAFEDAM oferuje dostęp do wielu funkcjonalności i baz danych w jednym, zintegrowanym systemie, co pozwala na lepsze i szybsze zarządzanie działaniami ratowniczymi. System umożliwia także zaangażowanie społeczeństwa w ochronę przeciwpowodziową. Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, każdy może przesłać zgłoszenie o zauważonym zagrożeniu powodziowym, załączając zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia – powiedział dr Krzysztof Bakuła z Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Komitetu Sterującego projektu SAFEDAM.

Dane z satelitów w zaledwie 3 godziny
Podczas ćwiczeń satelita Pleiades z konstelacji Airbus Defence and Space wykonał zdjęcie obszaru ćwiczeń w wysokiej rozdzielczości, które po upływie 3 godzin zostało zaimportowane do bazy danych systemu SAFEDAM.
– Zdjęcia wykonane przez satelity to jedyne źródło informacji, które można pozyskać w tak krótkim czasie dla dużego obszaru terenu. W tym przypadku było to 100 km2. Dzięki temu służby pracujące na terenie objętym powodzią mogą dysponować jednorodnym i aktualnym obrazem, który umożliwi m.in. skuteczną ocenę obecnej sytuacji – powiedziała Beata Weintrit, koordynator projektu SAFEDAM po stronie Astri Polska.

Zobrazowania satelitarne pozwoliły określić zasięgi wody i przekrój wałów przeciwpowodziowych

Innowacyjne narzędzie do walki z powodziami
SAFEDAM to system monitoringu wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem danych satelitarnych oraz nieinwazyjnych, latających bezzałogowych platform wyposażonych w kamery w zakresie widzialnym i podczerwieni. Dzięki temu możliwa jest całodobowa praca w miejscu wystąpienia zagrożenia. System SAFEDAM umożliwia dostęp m.in. do danych PZGiK oraz świeżo pozyskanych zdjęć satelitarnych – zarówno darmowych (program „Copernicus”), jak i płatnych (komercyjne konstelacje satelitów, np. Pleiades).
Obecnie SAFEDAM dostępny jest dla 6 obszarów testowych. Architektura systemu umożliwia łatwe włączenie do systemu kolejnych obszarów. Ponadto jest on otwarty na import danych z różnorodnych dronów i satelitów. Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (lider), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Astri Polska, MSP Marcin Szender.

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama