Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-09-19| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Dron eBee X: dłuższy zasięg, nowe kamery

Szwajcarska firma senseFly zaprezentowała nową wersję eBee – swojego flagowego bezzałogowego płatowca do celów fotogrametrycznych. Czym zaskoczy nas wydanie oznaczone literą X?


Dron eBee X: dłuższy zasięg, nowe kamery

Półtorej godziny w powietrzu

Maszynę wyróżnia m.in. opcja Endurance Extension. W tej wersji dron może unosić się w powietrzu nawet 90 minut, czyli aż o 31 minut dłużej niż w standardowej konfiguracji. W praktyce oczywiście przekłada się to na zwiększoną produktywność platformy. W pojedynczym nalocie dron eBee X Endurance Extension może z pułapu 122 metrów zobrazować nawet 500 ha.

Dodajmy, że maszyna oferuje również funkcję pozycjonowania RTK/PPK, co – jak zapewnia producent – pozwala generować dane o dokładności 3 cm bez konieczności pomiaru punktów kontrolnych.

Kamery do wyboru, do koloru

Nowego drona wyróżnia również możliwość dobrania kamery do potrzeb różnych grup użytkowników. Płatowca eBee X można kupić z sensorami:

• S.O.D.A. 3D – dzięki możliwości wychylania się w trakcie nalotu kamera ta gromadzi równolegle po trzy zdjęcia, tj. po dwa ukośne i jedno pionowe. Usprawnia to gromadzenie danych na potrzeby generowania modeli 3D.
• Aeria X – to kompaktowa kamera z matrycą typu APS-C. W ocenie producenta zapewnia ona korzystny kompromis między wagą, rozmiarem oraz jakością obrazu (zbliżoną do fotografii z lustrzanki cyfrowej). Dzięki wbudowanej technologii Smart Exposure sensor pozwala pozyskiwać dobrej jakości materiał nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, a to umożliwia realizację nalotów przez więcej godzin w ciągu dnia, zwiększając tym samym produktywność platformy.
• Duet T – urządzenie składa się z dwóch sensorów, tj. termalnej kamery 640 x 512 px oraz aparatu RGB senseFly S.O.D.A. z matrycą o przekątnej jednego cala.

Płatowiec eBee X jest ponadto kompatybilny z kamerami: wielospektralną Parrot Sequoia+ (przeznaczoną głównie do celów rolniczych), senseFly S.O.D.A oraz senseFly Corridor (do prostych projektów liniowych).

Łatwiejsza obsługa nawet w trudnych warunkach

To nie koniec nowości w eBee X. Maszyna oferuje technologię Steep Landing pozwalającą realizować strome podejścia do lądowania. Jak zapewniają twórcy drona, dzięki temu rozwiązaniu do lądowania wystarczy zabezpieczyć obszar o wymiarach raptem 10 m x 10 m.

Bezzałogowiec wyróżnia także konstrukcja o zwiększonej odporności na trudne warunki pogodowe. Maszyna jest ponadto dostarczana razem z najnowszą wersją aplikacji eMotion do planowania nalotów. W ocenie producenta pozwala ona na jeszcze większą automatyzację lotu oraz łatwiejsze przygotowanie zobrazowań do dalszego przetwarzania w różnych pakietach oprogramowania fotogrametrycznego.

– eBee X to ogromny krok naprzód w dziedzinie kartowania przy użyciu UAV, który umacnia pozycję senseFly na rynku bezzałogowych płatowców. Niezależnie od profesji użytkownika, platforma ta pozwala pozyskać dane odpowiednie do jego potrzeb – zapewnia Gilles Labossière, prezes senseFly.

Zainteresowanych tematem wykorzystania bezzałogowców w celach geodezyjnych odsyłamy do naszego niezbędnika „Drony dla geodety”. Prezentujemy w nim ofertę pomiarowych platform UAV oraz aplikacji do obróbki zdjęć, a także opisujemy najciekawsze projekty zrealizowane z wykorzystaniem tego typu technologii

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama