wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-09-14| Geodezja, Edukacja, Imprezy

VI edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego za nami

Rekordowa liczba 260 osób uczestniczyła w tegorocznej VI edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego (9-12 września, Kościelisko k. Zakopanego). Jest to cykliczna konferencja naukowo-techniczna organizowana przez Katedrę Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.


VI edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego za nami <br />
fot. S. Malik
fot. S. Malik

Głównym przesłaniem Szkoły Górnictwa Odkrywkowego jest przekazywanie najnowszej wiedzy dotyczącej praktycznych zagadnień górnictwa odkrywkowego oraz wymiana doświadczeń w celu wypracowania tzw. dobrych praktyk w górnictwie.

Jak co roku ważny udział w dyskusjach konferencyjnych miały sprawy związane z przetwarzaniem danych przestrzennych oraz realizacją pomiarów geodezyjnych. Kierownik Działu Mierniczego KWB Turów Tomasz Waliński przedstawił referat „Monitorowanie deformacji w Oddziale KWB Turów Spółki PGE GiEK S.A.”, w którym opisał doświadczenia z testowania najnowszych technologii pomiarowych w warunkach kopalni odkrywkowej. Przetestowano zastosowanie fotogrametrycznego BSL, naziemnego skaningu laserowego, systemu GeMoS oraz lotniczego skaningu laserowego. Robert Dreszer, główny inżynier do spraw górnictwa, przedstawił referat pt. „Zastosowanie dronów w kopalniach odkrywkowych na przykładzie Kopalni Strzelce Opolskie”, w którym bardzo precyzyjnie objaśnił zalety i wady zastosowania BSL w praktyce zakładów odkrywkowych eksploatujących kruszywa.

Następne dwa wystąpienia Mateusza Kusia i Michała Kłosa z firmy PRGW SA „Złotego Sponsora” szkoły koncentrowały się na wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania do optymalizacji kosztów wydobycia w zakładach górniczych. Mateusz Kuś przedstawił referat pod tytułem „Technologia zysku: korzyści wynikające z użytkowania rozwiązań informatycznych na przykładach”, gdzie zademonstrował spektakularne sukcesy wdrożonego oprogramowania w ograniczaniu kosztów działalności górniczej i podnoszeniu efektowności procesu eksploatacji. Natomiast Michał Kłos przedstawił problemy w integracji danych oraz korzyści płynące ze zintegrowanego modelu danych dla kopalni.

Nie zabrakło również przedstawiciela z branży geodezyjnej firmy Geotronics R&D. Tomasz Majkusiak przedstawił referat pt „Technologie pomiarowe w górnictwie odkrywkowym węgla brunatnego i surowców skalnych” , w którym kompleksowo omówił nowoczesne zintegrowane systemy sterowania wiertnicami włącznie z pomiarem geometrii otworów strzałowych. Omówił trzy typy wysoce specjalizowanych skanerów CALS, VOID oraz FiX1. Szczególnie ten ostatni skaner jest niezwykle ciekawy ponieważ może być montowany do stropu, czyli podwieszany i w sposób prawie ciągły może śledzić zmiany objętości pryzmy lub głębokości wkopu, może też pracować w środowisku zapylonym.

Artur Krawczyk wygłosił referat pod tytułem „Jeśli ‘inteligenta kopalnia’ to nie jest chwyt reklamowy to co dokładnie powinno oznaczać to pojęcie?” w którym postarał się oddzielić ziarno prawdy od marketingowych plew szeroko propagowanych i przypisywanych temu pojęciu. Na zakończenie sesji Paweł Kawalec wygłosił referat pt. „Zarządzanie jakością i ograniczanie emisji poprzez bezpośrednie harmonogramowanie z użyciem modelu blokowego”.

Uczestnikami tego wydarzenia byli reprezentanci instytucji naukowo-badawczych związanych z górnictwem, przedstawiciele urzędów górniczych oraz pracownicy kopalń odkrywkowych, a także firm zaplecza technicznego. Liczną grupę stanowili też przedstawiciele samorządów gmin górniczych, dla których w trakcie konferencji zorganizowano specjalny panel dyskusyjny.

Już teraz organizatorzy konferencji SGO zapraszają firmy geodezyjne współpracujące z górnictwem odkrywkowym lub te, które dopiero planują współpracę z tą branżą, na przyszłoroczną edycję tej konferencji.

Artur Krawczyk


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt