wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-09-14| Geodezja, Edukacja, Imprezy

VI edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego za nami

Rekordowa liczba 260 osób uczestniczyła w tegorocznej VI edycji Szkoły Górnictwa Odkrywkowego (9-12 września, Kościelisko k. Zakopanego). Jest to cykliczna konferencja naukowo-techniczna organizowana przez Katedrę Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.


VI edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego za nami <br />
fot. S. Malik
fot. S. Malik

Głównym przesłaniem Szkoły Górnictwa Odkrywkowego jest przekazywanie najnowszej wiedzy dotyczącej praktycznych zagadnień górnictwa odkrywkowego oraz wymiana doświadczeń w celu wypracowania tzw. dobrych praktyk w górnictwie.

Jak co roku ważny udział w dyskusjach konferencyjnych miały sprawy związane z przetwarzaniem danych przestrzennych oraz realizacją pomiarów geodezyjnych. Kierownik Działu Mierniczego KWB Turów Tomasz Waliński przedstawił referat „Monitorowanie deformacji w Oddziale KWB Turów Spółki PGE GiEK S.A.”, w którym opisał doświadczenia z testowania najnowszych technologii pomiarowych w warunkach kopalni odkrywkowej. Przetestowano zastosowanie fotogrametrycznego BSL, naziemnego skaningu laserowego, systemu GeMoS oraz lotniczego skaningu laserowego. Robert Dreszer, główny inżynier do spraw górnictwa, przedstawił referat pt. „Zastosowanie dronów w kopalniach odkrywkowych na przykładzie Kopalni Strzelce Opolskie”, w którym bardzo precyzyjnie objaśnił zalety i wady zastosowania BSL w praktyce zakładów odkrywkowych eksploatujących kruszywa.

Następne dwa wystąpienia Mateusza Kusia i Michała Kłosa z firmy PRGW SA „Złotego Sponsora” szkoły koncentrowały się na wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania do optymalizacji kosztów wydobycia w zakładach górniczych. Mateusz Kuś przedstawił referat pod tytułem „Technologia zysku: korzyści wynikające z użytkowania rozwiązań informatycznych na przykładach”, gdzie zademonstrował spektakularne sukcesy wdrożonego oprogramowania w ograniczaniu kosztów działalności górniczej i podnoszeniu efektowności procesu eksploatacji. Natomiast Michał Kłos przedstawił problemy w integracji danych oraz korzyści płynące ze zintegrowanego modelu danych dla kopalni.

Nie zabrakło również przedstawiciela z branży geodezyjnej firmy Geotronics R&D. Tomasz Majkusiak przedstawił referat pt „Technologie pomiarowe w górnictwie odkrywkowym węgla brunatnego i surowców skalnych” , w którym kompleksowo omówił nowoczesne zintegrowane systemy sterowania wiertnicami włącznie z pomiarem geometrii otworów strzałowych. Omówił trzy typy wysoce specjalizowanych skanerów CALS, VOID oraz FiX1. Szczególnie ten ostatni skaner jest niezwykle ciekawy ponieważ może być montowany do stropu, czyli podwieszany i w sposób prawie ciągły może śledzić zmiany objętości pryzmy lub głębokości wkopu, może też pracować w środowisku zapylonym.

Artur Krawczyk wygłosił referat pod tytułem „Jeśli ‘inteligenta kopalnia’ to nie jest chwyt reklamowy to co dokładnie powinno oznaczać to pojęcie?” w którym postarał się oddzielić ziarno prawdy od marketingowych plew szeroko propagowanych i przypisywanych temu pojęciu. Na zakończenie sesji Paweł Kawalec wygłosił referat pt. „Zarządzanie jakością i ograniczanie emisji poprzez bezpośrednie harmonogramowanie z użyciem modelu blokowego”.

Uczestnikami tego wydarzenia byli reprezentanci instytucji naukowo-badawczych związanych z górnictwem, przedstawiciele urzędów górniczych oraz pracownicy kopalń odkrywkowych, a także firm zaplecza technicznego. Liczną grupę stanowili też przedstawiciele samorządów gmin górniczych, dla których w trakcie konferencji zorganizowano specjalny panel dyskusyjny.

Już teraz organizatorzy konferencji SGO zapraszają firmy geodezyjne współpracujące z górnictwem odkrywkowym lub te, które dopiero planują współpracę z tą branżą, na przyszłoroczną edycję tej konferencji.

Artur Krawczyk


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt