|2018-09-14|
Geodezja, GIS, Firma
Prawo a technologie w powiecie
Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł konferencji stołecznej firmy Geo-System „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”, podczas spotkania dużo mówiło się o prawie. Sprzyjała temu obecność głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego.
Tegoroczna, piąta już edycja konferencji technicznej firmy Geo-System (12-14 września) rozpoczęła się od warsztatów z zakresu m.in.: automatyzacji prac geodezyjnych, usług sieciowych, płatności internetowych oraz automatyzacji prowadzenia narad koordynacyjnych. Podczas tego ostatniego szkolenia organizatorzy zaprezentowali działanie rozwiązania „na żywo”. Jeden z nich wcielił się w pracownika powiatu, dwóch w gestorów sieci, a kolejny – w zgłaszającego wniosek o uzgodnienie. W zaprezentowanym, idealnym przypadku koordynacja z wykorzystaniem rozwiązań internetowych trwała kilkanaście minut.
Ważnym punktem konferencji było, tradycyjnie już, wręczenie nagród. Specjalne wyróżnienia od firmy Geo-System otrzymali: • powiat miński za rolę prekursora we wdrażaniu innowacyjnych elementów technologii iGeoMap/ ePODGiK, • miasto Chełm za dwudziestoletnie prowadzenie zasobu geodezyjnego z wykorzystaniem systemu informacji o terenie GEO-MAP, • Edward Oszmiański za otwartość na innowacyjne metody prowadzenia powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Nagroda za największą liczbę prac geodezyjnych zgłoszonych w technologii iGeoMap/ ePODGiK trafiła do Cezarego Urbanowicza, a za największą liczbę złożonych operatów elektronicznych – Biura Usług Geodezyjnych Grażyna i Czesław Waldemar Żółkowscy. W głosowaniu geodetów na najlepszy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej działający w technologii iGeoMap/ePODGiK po raz kolejny zwyciężył PODGiK w Mińsku Mazowieckim. Na drugim miejscu uplasował się ośrodek w Pruszkowie, a na trzecim – w Wejherowie.
Przedstawiciele Starostwa w Mińsku Mazowieckim z nagrodą
Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski mówił o kierunkach działań GUGiK-u. Wśród nich wymienił m.in. rozwój usług danych przestrzennych (w tym rozwój geoportalu), finalizację projektów CAPAP, ZSIN faza II i K-GESUT, przygotowanie nowych projektów na lata 2019-2021 oraz przygotowanie zmian w przepisach. GGK poinformował, że obecnie procedowane są nowelizacje czterech rozporządzeń: ws. EGiB, ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, ws. ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych IIP oraz ws. Rady IIP. Planowane są także zmiany w rozporządzeniach ws. standardów technicznych oraz ws. zobrazowań. Waldemar Izdebski zapowiedział także rychłą nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zdradził, że prace nad Pgik są w planach rządu na IV kwartał br. Nowelizacja ma m.in. zlikwidować licencję oraz wprowadzić ryczałty. Zmiany mają także zmierzać do uproszczenia weryfikacji, a co za tym idzie doprzeniesienia części odpowiedzialności na gedetów. Waldemar Izdebski podkreślił jednak, że nie należy oczekiwać, że prawo powie, jak robić informatyzację. Trzeba działać i nie bać się postępu. Kolejną ważna zapowiedzią ze strony GGK była deklaracja, że będzie on wspierał powiaty w zakresie wytworzenia usług sieciowych z zakresu ewidencji gruntów i budynków i uzbrojenia terenu. – Będę zwracał koszty wytworzenia tych usług – powiedział.
Podczas konferencji dyskutowano m.in. o dorabianiu wśród urzędników, wykorzystywaniu do projektowania map pozyskanych z zasobu czy jednym w skali kraju systemie do obsługi zasobu (GGK jest przeciwny takiemu pomysłowi). Prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski mówił o automatyzacji obsługi zasobu, a Michał Kursa z Geo-Systemu – o problemach z integracją powiatowych usług WMS. Wskazywał na problemy z różnym stylem prezentacji czy nazewnictwem warstw. Z kolei Dariusz Barcikowski z Ricoh – już w sesji dla sponsorów – przedstawił m.in. system GeoArchiwum do codziennej cyfrowej archiwizacji operatów przyjętych do PZGiK. Odbył się także panel dyskusyjny w którym wzięli udział: GGK Waldemar Izdebski, wiceprezes SGP Ludmiła Pietrzak, geodeta powiatowy w Przasnyszu i były GGK Wiesław Potrapeluk, geodeta powiatowy w Środzie Wielkopolskiej Hanna Mierzwiak, geodeta powiatowy w Oleśnie Mariusz Chlebowski oraz zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowych w Mińsku Mazowieckim Marek Ślązak.
W konferencji wzięli ponadto udział m.in. dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Alina Maciejewska, zastępca GGK Karol Koss oraz przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Damian Czekaj
|