wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-09-14| Geodezja, GIS, Firma

Prawo a technologie w powiecie

Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł konferencji stołecznej firmy Geo-System „Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK”, podczas spotkania dużo mówiło się o prawie. Sprzyjała temu obecność głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego.


Prawo a technologie w powiecie

Tegoroczna, piąta już edycja konferencji technicznej firmy Geo-System (12-14 września) rozpoczęła się od warsztatów z zakresu m.in.: automatyzacji prac geodezyjnych, usług sieciowych, płatności internetowych oraz automatyzacji prowadzenia narad koordynacyjnych. Podczas tego ostatniego szkolenia organizatorzy zaprezentowali działanie rozwiązania „na żywo”. Jeden z nich wcielił się w pracownika powiatu, dwóch w gestorów sieci, a kolejny – w zgłaszającego wniosek o uzgodnienie. W zaprezentowanym, idealnym przypadku koordynacja z wykorzystaniem rozwiązań internetowych trwała kilkanaście minut.

Ważnym punktem konferencji było, tradycyjnie już, wręczenie nagród. Specjalne wyróżnienia od firmy Geo-System otrzymali:
powiat miński za rolę prekursora we wdrażaniu innowacyjnych elementów technologii iGeoMap/ ePODGiK,
miasto Chełm za dwudziestoletnie prowadzenie zasobu geodezyjnego z wykorzystaniem systemu informacji o terenie GEO-MAP,
Edward Oszmiański za otwartość na innowacyjne metody prowadzenia powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Nagroda za największą liczbę prac geodezyjnych zgłoszonych w technologii iGeoMap/ ePODGiK trafiła do Cezarego Urbanowicza, a za największą liczbę złożonych operatów elektronicznych – Biura Usług Geodezyjnych Grażyna i Czesław Waldemar Żółkowscy.
W głosowaniu geodetów na najlepszy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej działający w technologii iGeoMap/ePODGiK po raz kolejny zwyciężył PODGiK w Mińsku Mazowieckim. Na drugim miejscu uplasował się ośrodek w Pruszkowie, a na trzecim – w Wejherowie.

Przedstawiciele Starostwa w Mińsku Mazowieckim z nagrodą

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski mówił o kierunkach działań GUGiK-u. Wśród nich wymienił m.in. rozwój usług danych przestrzennych (w tym rozwój geoportalu), finalizację projektów CAPAP, ZSIN faza II i K-GESUT, przygotowanie nowych projektów na lata 2019-2021 oraz przygotowanie zmian w przepisach. GGK poinformował, że obecnie procedowane są nowelizacje czterech rozporządzeń: ws. EGiB, ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, ws. ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych IIP oraz ws. Rady IIP. Planowane są także zmiany w rozporządzeniach ws. standardów technicznych oraz ws. zobrazowań. Waldemar Izdebski zapowiedział także rychłą nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zdradził, że prace nad Pgik są w planach rządu na IV kwartał br. Nowelizacja ma m.in. zlikwidować licencję oraz wprowadzić ryczałty. Zmiany mają także zmierzać do uproszczenia weryfikacji, a co za tym idzie doprzeniesienia części odpowiedzialności na gedetów. Waldemar Izdebski podkreślił jednak, że nie należy oczekiwać, że prawo powie, jak robić informatyzację. Trzeba działać i nie bać się postępu.
Kolejną ważna zapowiedzią ze strony GGK była deklaracja, że będzie on wspierał powiaty w zakresie wytworzenia usług sieciowych z zakresu ewidencji gruntów i budynków i uzbrojenia terenu. – Będę zwracał koszty wytworzenia tych usług – powiedział.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o dorabianiu wśród urzędników, wykorzystywaniu do projektowania map pozyskanych z zasobu czy jednym w skali kraju systemie do obsługi zasobu (GGK jest przeciwny takiemu pomysłowi). Prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski mówił o automatyzacji obsługi zasobu, a Michał Kursa z Geo-Systemu – o problemach z integracją powiatowych usług WMS. Wskazywał na problemy z różnym stylem prezentacji czy nazewnictwem warstw. Z kolei Dariusz Barcikowski z Ricoh – już w sesji dla sponsorów – przedstawił m.in. system GeoArchiwum do codziennej cyfrowej archiwizacji operatów przyjętych do PZGiK.
Odbył się także panel dyskusyjny w którym wzięli udział: GGK Waldemar Izdebski, wiceprezes SGP Ludmiła Pietrzak, geodeta powiatowy w Przasnyszu i były GGK Wiesław Potrapeluk, geodeta powiatowy w Środzie Wielkopolskiej Hanna Mierzwiak, geodeta powiatowy w Oleśnie Mariusz Chlebowski oraz zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowych w Mińsku Mazowieckim Marek Ślązak.

W konferencji wzięli ponadto udział m.in. dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Alina Maciejewska, zastępca GGK Karol Koss oraz przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a wykonawcy jak widać po xxx zamiast poprawić jakość usług i tym samym swój byt to siedzą na geoforum i narzekają:)
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ggk Ggk nie powninien zamknąć firmy? Przecież klientami jego firmy są PODGiKi. Ech... Korupcja full legal i w dodatku z akompaniamentem poklasku przerośniętej administracji. A wykonawcy...
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
słabe to panie wstydzę się i geo. na to forum nie docierają obywatele, siedzi tu maksymalnie kilkadziesiąt osób więc z daleka widać że to marna prowokacja z twojej strony. Życzę żeby w twoim ośrodku było przynajmniej w 1/3 tak życzliwie jak jest w Mińsku czy Pruszkowie. Ja trzymam kciuki i pozdrawiam.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
... Poznaje tego Pana na zdjeciu wykonywał dla mnie podział działki. Prace wykonał bardzo szybko, balem sie ze będę musiał czekać ze sprzedażą ziemi bo inni geodeci mówili ze sa kolejki w starostwie a on załatwił sprawę w kilka dni. Biuro ma w starostwie powiatowym na prawo odvwejscia.Polecam
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
No to GGK dał do pieca. "...do przeniesienia części odpowiedzialności na geodetów". Administracja geodezyjna ma poczucie bycia solą ziemi marnej czarnej. Wykonawstwo geodezyjne mają za bandę matołów. Otóż to my wykonawcy ponosimy odpowiedzialność - zwykle całym swoim majątkiem. Weryfikacja to tylko sprawdzanie czy są wszystkie strony i czy napisałeś że czołówki mierzyłeś taśmą. Jedynym przypadkiem gdy coś konkretnego wnosi jest sprawdzenie spisywanych protokołów i terminów zawiadomień - żeby decyzje nie upadały w odwołaniu z powodów formalnych. Przeciętny powiatowy urzędnik nie może spać po nocy bo narysował chodnik obiektem typu krawędź jezdni i pewnie go złapią i dla przykładu zwolnią. Nie wiecie koledzy co to jest odpowiedzialność bo w zdecydowanej większości wasza pensja nie zależy od wyników waszej pracy.
 5 
 11 
odpowiedz zgłoś
... Art. 228.§ 3. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Art. 228. § 1. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
PR i to słabiutki A czy GGK powiedział ze zmiany w rozporządzeniach merytorycznych to kosmetyka a rozporzadzenie o Radzie IIP i o ewidencji zbiorów i usług to kwestie własciwosci nowych resortów i dawno z automatu powinny być zmienione? Czyli w prawie żadnych zmian i generalnie czerpanie garściami z poprzedników.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Marku gratulacje dla ciebie i całego zespołu, zasługujecie na nagrodę.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
... Bylem kiedyś w mińsku i pruszkowie oba ośrodki ,,świetne,,! wszystko panie z pzgik załatwiły bardzo szybko. Szkoda tylko ze nie wystawiają faktur za czynności,trochę teraz sie boje. Co będzie jak prawda wyjdzie na jaw?
 2 
odpowiedz zgłoś
tzw. pi-ar, tyle, że wersja dla zaawansowanych.
 2 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS