wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-09-13| Geodezja, Edukacja

Wyprawa BARI 2018 z dofinansowaniem MNiSW

Już w listopadzie studenci z Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyruszą na XVII Wyprawę Bari. Tym razem odwiedzą Jordanię.


Wyprawa BARI 2018 z dofinansowaniem MNiSW
Tegoroczna wyprawa otrzymała wsparcie finansowe w ramach projektu pt. „Najlepsi z najlepszych! 3.0” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt wspiera wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności. Kwota dofinansowania wynosi 200 tys. zł.

„Wyprawy Bari” to mające początki w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku cykliczne wyjazdy zagraniczne, które miały na celu wykonanie pomiarów geodezyjnych obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach tej akcji studenci AGH wykonali pomiary na trzech kontynentach: w Europie, Azji i Afryce.

Tegoroczna edycja skupia się na opracowaniu metodologii inwentaryzacji obiektów archeologicznych w pustynnych warunkach terenowych. Destynacją organizowanej w tym roku wyprawy jest Jordania. Uczestnicy wyprawy wraz z pracownikami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zamierzają zinwentaryzować pozostałości rzymskiego obozu wojskowego Dajaniya, a także starożytne miasto Tuwaneh, gdzie krzyżowały się wpływy najważniejszych kultur Bliskiego Wschodu: Nabatejczyków, Greków oraz Rzymian. Prace inwentaryzacyjne będą miały pionierski charakter w mało poznanej części Jordanii – prowincjach Al-Tafilah i Ma’an. Polscy archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ prowadzą tam unikalne badania mające na celu nie tylko poznanie historii tego regionu, ale również ochronę dziedzictwa kulturowego.

Wypracowane metody inwentaryzacji będą służyły minimalizacji czasu potrzebnego na wykonanie niezbędnych prac oraz umożliwienie przedstawienia ich wyników w czytelny sposób zarówno dla środowiska branżowego, jak i wszystkich zainteresowanym tematyką. W tym celu wykorzystane zostaną nowoczesne metody pomiarowe, takie jak: naziemny skaning laserowy, technologia Trimble RTX czy pomiary fotogrametryczne. Pozyskiwane dane przestrzenne staną się bazą danych o obiektach dziedzictwa kulturowego, a ich opracowanie pozwoli na stworzenie kompleksowej dokumentacji archeologicznej. Otrzymane rezultaty zostaną przedstawione szerszemu gronu odbiorców jako portal internetowy i wirtualne wycieczki. Ponadto wyniki prac zostaną zaprezentowane na konferencjach geodezyjnych i interdyscyplinarnych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

Więcej informacji na temat wyprawy można znaleźć na stronie WWW wypraw BARI oraz na profilu FB.

Relację z ubiegłorocznej cypryjskiej wyprawy BARI prezentujemy w GEODECIE 8/2018.

Źródło: KNG Dahlta


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt