wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Apeks skanuje zabytkowe młyny
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-09-13| Mapy

Nowe geoportale w gliwickim MSIP-ie

Miejski System Informacji Przestrzennej Gliwic został wzbogacony o trzy nowe geoportale. Można już korzystać z internetowych zbiorów danych na temat zabytków oraz zieleni miejskiej, udostępniono także zasoby planistyczne miasta.


Nowe geoportale w gliwickim MSIP-ie
W Geoportalu Zabytków zostały umieszczone wszystkie obiekty zabytkowe na terenie Gliwic – zarówno te wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, jak i włączone do gminnej ewidencji zabytków. Na potrzeby aplikacji wykonana została kompletna cyfrowa baza zabytków miejskich. Na geoportalu można pobrać opis obiektu, sprawdzić lokalizację i zobaczyć zdjęcie.

Również zieleń miejska została zinwentaryzowana. Kształty, rozmiary i położenie obiektów odtworzono na podstawie zdjęć lotniczych, ortofotomapy i innych produktów fotogrametrycznych. W ten sposób pozyskano i udostępniono w portalu lokalizację lasów, parków, ogrodów działkowych, trawników i pól uprawnych. Można nawet sprawdzić, czy w konkretnym szpalerze rosną drzewa iglaste, czy liściaste. Żeby zapoznać się z tymi danymi należy w MSIP-ie wybrać profil Zieleń Miejska.

Trzecim udogodnieniem, które opracowano i wdrożono w ramach MSIP-u, jest Geoportal Planistyczny. Urzędnicy przekształcili rysunki miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do wersji cyfrowych. Wszystkie teksty przyjętych w Gliwicach uchwał dotyczących zagospodarowania przestrzennego zostały w pełni zintegrowane z mapą MSIP-u. W ten sposób każdy mieszkaniec i inwestor ma dostęp do aktualnych danych o istniejącym i planowanym zagospodarowaniu przestrzennym. Obsługa portalu planistycznego nie powinna sprawiać problemów – na stronie udostępnione zostały filmy instruktażowe, które w przystępny sposób wyjaśniają zasady korzystania z systemu.
Dzięki wprowadzonym w geoportalu e-usługom wnioski i uwagi do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego można zgłaszać elektronicznie, z poziomu interaktywnej mapy. Z tej możliwości mogą swobodnie korzystać między innymi osoby niepełnosprawne, w tym niedowidzące i niedosłyszące – e-usługi są zgodne z wymaganiami WCAG 2.0. Dostępna jest również wersja anglojęzyczna geoportalu.


– Gliwice jako jedno z pierwszych polskich miast w pełni otworzyło bazy danych planistycznych. Jako pierwsi w kraju skutecznie wdrożyliśmy wymagania dyrektywy Parlamentu Europejskiego ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennej w Europie – przekonujeIwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach. – Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy także usługę Web Feature Service (WFS), która umożliwia użytkownikom pobieranie danych w postaci wektorowej, to znaczy gotowej do modyfikacji w programach z systemami CAD i GIS. To bardzo duże ułatwienie dla ludzi z branży, nie muszą już bowiem przerysowywać danych z rysunków, mogą je pozyskiwać wprost z MSIP-u – dodaje naczelnik.

Projekt „Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych w zakresie dostępu do danych i procedur planistycznych w Urzędzie Miejskim w Gliwicach” został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Źródło: UM Gliwice


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt