Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-08-23| Teledetekcja

Aeolus: satelitarny LiDAR pomierzy wiatr

22 sierpnia z Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono europejskiego satelitę Aeolus. Ta innowacyjna misja ma zapewnić aktualne dane o wiatrach na całym świecie.


Aeolus: satelitarny LiDAR pomierzy wiatr

Aeolus wyposażony jest w nowatorski sensor Aladin (Atmospheric Laser Doppler Instrument) – bardzo czuÅ‚y LiDAR pracujÄ…cy w ultrafiolecie. Emitowane przez niego impulsy lasera bÄ™dÄ… odbijać siÄ™ od drobnych czÄ…stek zawieszonych w powietrzu i na podstawie pomiaru tych bardzo sÅ‚abych sygnałów pozyskiwane bÄ™dÄ… dane o sile oraz kierunku wiatru w profilu od stratosfery do powierzchni Ziemi. Z wysokoÅ›ci 320 km Aladin ma wykonywać okoÅ‚o 100 profili atmosferycznych na godzinÄ™.

O innowacyjności tego sensora świadczyć może chociażby to, że wyzwania przy jego budowie opóźniły start misji aż o 11 lat. Dodajmy, że koszt tego przedsięwzięcia wynosi 450 mln euro.

Aeolus jest pierwszÄ… misjÄ…, która bÄ™dzie gromadzić jednolite dane o wiatrach na caÅ‚ym Å›wiecie. Dotychczas dostÄ™pne technologie pozwalaÅ‚y pozyskiwać te dane jedynie punktowo (np. przez balony meteorologiczne czy sondowanie atmosfery przy użyciu naziemnego lasera) bÄ…dź dla ograniczonych obszarów (np. analiza satelitarnych zobrazowaÅ„ radarowych pozwala wnioskować o prÄ™dkoÅ›ci i kierunku wiatru nad zbiornikami wodnymi). Misja Aeolus może wiÄ™c okazać siÄ™ przeÅ‚omem w meteorologii – pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć cyrkulacjÄ™ powietrza, ale powinna także pomóc w skuteczniejszym prognozowaniu pogody.

Szacowany czas pracy satelity Aeolus to 3 lata.

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama