Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-09| Geodezja

Powierzchnia i funkcje budynku w EGiB

W sierpniowym wydaniu miesiÄ™cznika GEODETA publikujemy kolejny artykuÅ‚ prezentujÄ…cy wieloletnie doÅ›wiadczenia UrzÄ™du Miasta Krakowa w prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków. Autorzy z WydziaÅ‚u Geodezji UMK – Maria KoliÅ„ska, Dorota Michalik i Mariusz Suwaj – miesiÄ…c temu przedstawili m.in. wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zane z konturem budynku. Tym razem zajÄ™li siÄ™ powierzchniÄ… zabudowy w kontekÅ›cie budynków podziemnych oraz atrybutami funkcji użytkowych budynku.


Powierzchnia i funkcje budynku w EGiB
Już poprzednio podkreślaliśmy potrzebę standaryzacji i definicyjności danych, bo przecież chcemy przedstawiać otaczającą nas rzeczywistość w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Pisaliśmy także o ograniczeniu, jakie dla wiarygodnego przedstawienia elementów otoczenia w bazach PZGiK stanowią obowiązujące przepisy będące niejednokrotnie źródłem nieporozumień lub różnych interpretacji. Taką pierwszą przeszkodą są prawne definicje zarówno konturu budynku (o czym już była mowa), jak i powierzchni zabudowy oraz kondygnacji podziemnej.

• Powierzchnia zabudowy

Niezależnie od zmian samej definicji konturu budynku, jaka miaÅ‚a miejsce w kolejnych nowelizacjach rozporzÄ…dzenia ws. ewidencji gruntów i budynków (EGiB), logika obliczania pola powierzchni zabudowy jest niezmienna i Å›ciÅ›le zwiÄ…zana z polem powierzchni figury geometrycznej okreÅ›lonej przez kontur budynku (§ 63 ust. 2). Uszczegółowienie definicji konturu budynku zawarte w § 63 ust. 1a, 1b oraz 1c w odniesieniu do definicji pola powierzchni zabudowy w ust. 2 rodzi wÄ…tpliwość, czy w przypadku budynków podziemnych atrybut PEZ (pole powierzchni zabudowy) powinien być wyliczony i uzupeÅ‚niony. Może zasadne byÅ‚oby skorzystanie w takim przypadku z atrybutu specjalnego wynikajÄ…cego ze stereotypu Voidable i uzupeÅ‚nienie go wartoÅ›ciÄ… „inapplicable” (nie stosuje siÄ™, tj. nie ma zastosowania/wartoÅ›ci w danym kontekÅ›cie).

Ustawodawca wskazaÅ‚ bowiem enumeratywnie, że chodzi tu o pole figury geometrycznej okreÅ›lonej przez kontur budynku, o którym mowa w ust. 1a oraz 1b. Tymczasem kontur budynku podziemnego zostaÅ‚ zdefiniowany w § 63 ust. 1c. W przypadku budynków podziemnych zlokalizowanych w caÅ‚oÅ›ci pod powierzchniÄ… terenu logika taka wydaje siÄ™ uzasadniona, ponieważ teren na powierzchni gruntu de facto nie jest zabudowany, czyli może być dodatkowo zagospodarowany. Nie różni siÄ™ wiÄ™c od pozostaÅ‚ych terenów przylegÅ‚ych, na których nie zlokalizowano budynku podziemnego lub podziemnej kondygnacji.

Bardzo często, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, spotykamy się z inwestycjami, na których kondygnacje podziemne obejmują obszar całej działki (kondygnacje niezawierające się w obrysie części nadziemnej stanowiące np. parkingi podziemne budynków mieszkalnych, biurowych lub handlowo-usługowych). W takim przypadku lokalizacja budynku podziemnego lub kondygnacji podziemnej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersjÄ™ papierowÄ… • Zamów wersjÄ™ cyfrowÄ…

Redakcja


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS