wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-14| GIS, Firma, Prawo, Instytucje

Czy Google narusza przepisy o ochronie prywatności


Firma Google może naruszyć kanadyjskie prawo do prywatności, publikując za pomocą aplikacji Street View zdjęcia ulic, na których można rozpoznać konkretne osoby – stwierdził urząd kanadyjskiego komisarza ds. prywatności.

Firma Google wprowadziła w maju br. warstwę Street View, która umożliwia użytkownikom internetu korzystanie z serii panoramicznych zdjęć (360o) zrobionych w 9 miastach USA i pozwalających na „wędrówkę” po ich ulicach. Na niektórych zdjęciach widać ludzi, którzy mogą być łatwo zidentyfikowani. Podobne obrazy Google wykonała już we współpracy z firmą Immersive Media Corp. z Calgary dla największych miast kanadyjskich. Jednak w tym przypadku prawo tego kraju zobowiązuje firmę do uzyskania zgody osoby fotografowanej na opublikowanie zdjęcia.
Dlatego też na początku sierpnia J. Stoddart, kanadyjski komisarz ds. prywatności, poprosiła firmę Google o więcej informacji w tej sprawie. Stoddart stwierdziła, że rozpowszechnianie zdjęć za pomocą aplikacji Street View (bez zmodyfikowania zdjęć) będzie naruszeniem kanadyjskich przepisów. Komisarz zaznaczyła, że jakość obrazów pozwala na rozpoznanie sfotografowanych na nich osób. List o podobnej treści został przez nią wysłany także do firmy Immersive Media.

Do tej pory z obu spółek nie nadeszła żadna odpowiedź. Jeżeli Google uruchomi aplikację Street View dla Kanady bez respektowania tamtejszych przepisów o prywatności, komisarz powinna rozpocząć oficjalne śledztwo w tej sprawie, stwierdził rzecznik prasowy urzędu.

Źródło: Reuters


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS