|2018-07-25|
GNSS
Już 26 satelitów Galileo w kosmosie
Dziś (25 lipca) o 13:25 z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartowały cztery kolejne satelity europejskiego systemu nawigacji Galileo.
Jest to już trzeci start specjalnie przystosowanej rakiety nośnej Ariane, która pozwala wynosić jednocześnie aż cztery aparaty Galileo. Przypomnijmy, że wcześniej wykorzystywane rosyjskie Sojuzy mogły wynosić po dwa dwa aparaty.
Jeśli dzisiejsza operacja zakończy się powodzeniem, konstelacja Galileo będzie składała się już z 26 satelitów, co znacząco zwiększy dostępność sygnałów tego systemu oraz oferowaną przez niego dokładność. Nim jednak satelity te rozpoczną nadawanie wiadomości nawigacyjnych, muszą przejść wielomiesięczne testy. Dodajmy, że nie ukończyły ich jeszcze poprzednio wystrzelone aparaty, które wystartowały w grudniu ubiegłego roku.
Obecnie w konstelacji Galileo sygnały nawigacyjne nadawane są przez 14 satelitów. W praktyce przekłada się to na widoczność w naszym kraju od 2 do 8 aparatów przynajmniej 10 stopni ponad horyzontem.
System Galileo został uruchomiony 15 grudnia 2016 roku. Ogłoszenie jego pełnej operacyjności planowane jest na rok 2020. Dla użytkowników będzie to oznaczało nie tylko włączenie wszystkich usług, ale także dostępność na całym świecie liczby satelitów wystarczającej do wyznaczania pozycji tylko z wykorzystaniem sygnałów Galileo.
Jak wylicza ESA, do korzystania z europejskiego systemu nawigacji przystosowanych jest już 100 mln odbiorników, a liczba ta szybko rośnie.
JK
|