Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-25| GNSS

Już 26 satelitów Galileo w kosmosie

Dziś (25 lipca) o 13:25 z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartowały cztery kolejne satelity europejskiego systemu nawigacji Galileo.


Już 26 satelitów Galileo w kosmosie

Jest to już trzeci start specjalnie przystosowanej rakiety nośnej Ariane, która pozwala wynosić jednocześnie aż cztery aparaty Galileo. Przypomnijmy, że wcześniej wykorzystywane rosyjskie Sojuzy mogły wynosić po dwa dwa aparaty.

Jeśli dzisiejsza operacja zakończy się powodzeniem, konstelacja Galileo będzie składała się już z 26 satelitów, co znacząco zwiększy dostępność sygnałów tego systemu oraz oferowaną przez niego dokładność. Nim jednak satelity te rozpoczną nadawanie wiadomości nawigacyjnych, muszą przejść wielomiesięczne testy. Dodajmy, że nie ukończyły ich jeszcze poprzednio wystrzelone aparaty, które wystartowały w grudniu ubiegłego roku.

Obecnie w konstelacji Galileo sygnały nawigacyjne nadawane są przez 14 satelitów. W praktyce przekłada się to na widoczność w naszym kraju od 2 do 8 aparatów przynajmniej 10 stopni ponad horyzontem.

System Galileo został uruchomiony 15 grudnia 2016 roku. Ogłoszenie jego pełnej operacyjności planowane jest na rok 2020. Dla użytkowników będzie to oznaczało nie tylko włączenie wszystkich usług, ale także dostępność na całym świecie liczby satelitów wystarczającej do wyznaczania pozycji tylko z wykorzystaniem sygnałów Galileo.

Jak wylicza ESA, do korzystania z europejskiego systemu nawigacji przystosowanych jest już 100 mln odbiorników, a liczba ta szybko rośnie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS