Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-25| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Imprezy

Drony prezentowały się leśnikom

W ramach regionalnego szkolenia z pomiarów satelitarnych zorganizowanego w ubiegłym miesiącu w Nadleśnictwie Głogów zrealizowano szeroki blok tematyczny związany z zastosowaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w leśnictwie.


Drony prezentowały się leśnikom

Jeszcze do niedawna drony kojarzyły się z filmami science fiction oraz z tajnymi działaniami wojskowymi, były traktowane jako zabawki lub ekskluzywne hobby, dziś są to profesjonalne platformy potrafiące przenosić zaawansowane sensory o niemal nieograniczonych możliwościach pomiarowych. W leśnictwie znajdują zastosowanie w wielkoskalowych działaniach związanych z inwentaryzacją stanu lasu, inwentaryzacją szkód spowodowanych przez czynniki abiotyczne i biotyczne, inwentaryzacją zwierzyny, wykrywaniu pożarów lasów, mają też coraz większe znaczenie w zwalczaniu szkodnictwa leśnego, celowanych opryskach chemicznych, precyzyjnych pomiarach powierzchni do odnowień i zalesień, szacowaniu szkód wyrządzanych przez zwierzynę w uprawach rolnych itp.

Niewątpliwą zaletą wynikającą ze stosowania bezzałogowych statków powietrznych jest krótki czas planowania i wykonywania misji, duża mobilność i łatwość transportu oraz profesjonalny materiał dowodowy zbierany m.in. w postaci osadzonych w przestrzeni zobrazowań wielospektralnych, ortofotomap oraz danych ze skaningu laserowego. Co ważne, dostarczane do analiz dane dostępne są „od ręki” i pozwalają podejmować ważne decyzje bez narażania ludzi na dodatkowe niebezpieczeństwa i koszty związane chociażby z inwentaryzacją szkód na terenach poklęskowych.

Podczas spotkania połączonego z pokazami terenowymi przygotowanymi przez wiodące polskie firmy zajmujące się wdrażaniem profesjonalnych rozwiązań technologicznych w branży lotniczej zaprezentowano szereg rozwiązań konstrukcyjnych, które mogą znaleźć zastosowanie w leśnictwie. Wśród wielu nowoczesnych technologii największą uwagę organizatorów i uczestników szkolenia przyciągnęły:
• zaprezentowany przez firmę TPI płatowiec eBee Plus szwajcarskiego producenta UAV, który posiada kilka wyjątkowych cech, w tym automatyczny tryb startu „z ręki” oraz możliwość zbierania informacji o stanie zdrowotnym upraw i drzewostanów z wykorzystaniem kamery multispektralnej;
• zaprezentowany przez firmę MSP kompletny system pomiarowy GeoBZYG przeznaczony dla leśników oraz geodetów, będący uniwersalną platformą wielowirnikową niewielkich rozmiarów o masie zaledwie 1,7 kg, który w wersji fotogrametrycznej służy do wykonywania ortofotomap oraz obliczeń objętości hałd, nasypów, wykopów itp.;
• zaprezentowany przez firmę NaviGate równie profesjonalny co uniwersalny heksakopter DJI Matrice 600 Pro posiadający konstrukcję modułową oraz składane ramiona, co znacznie ułatwia transport, montaż i rozbudowę platformy o dodatkowe elementy, sprawiając, że jest on idealnym rozwiązaniem dla celów przemysłowych, fotogrametrii, a nawet branży filmowej;
• zaprezentowane przez Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych rozwiązanie DJI Inspire 2 o dużej jak dla dronów tej wielkości szybkości i zwinności, osiągający prędkość nawet 108 km/h, posiadający technologię samogrzewczą (pozwalającą wykonywać misje nawet w niskich temperaturach) oraz wbudowane sensory, które zabezpieczają go przed kolizją z innymi obiektami, np. koronami drzew.

Ciekawostką zaprezentowaną przez Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych był pokaz dużego prototypowego drona, który będzie pracował jako rozpylacz czynnika biologicznego, o udźwigu nawet do 90 kg, a także autorskie rozwiązania projektowe dla służb mundurowych wyposażone w kamery termowizyjne i kamery z dużym zoomem optycznym. Ponadto podczas spotkania firma TPI zaprezentowała system mobilnego skaningu Topcon IP-S3, który zbiera dane dla celów inwentaryzacji infrastruktury np. elementów wyposażenia dróg leśnych.

Obecnie na rynku bezzałogowców funkcjonują dwa podstawowe typy tych maszyn, tj. płatowce i wielowirnikowce. Jak się przekonaliśmy na warsztatach, jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z uwagi na specyfikę obszarów leśnych niewątpliwą zaletą wielowirnikowców jest pionowy start, natomiast płatowców – duży zasięg. Ograniczeniami w powszechnym stosowaniu BSP w leśnictwie są obecnie ich stosunkowo wysokie koszty oraz konieczność dysponowania wykwalifikowaną kadrą operatorów.

Tomasz Bełz, Agata Nowakowska (RDLP Krosno)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama