|2018-07-19|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma
Rekordowy satelitarny kontrakt UE
Na zlecenie Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej konsorcjum kierowane przez Airbusa dostarczy w tym roku wysokorozdzielcze zdjęcia satelitarne pokrywające aż 6 mln km kw.
Sentinel-2 cloudless (s2maps.eu), contains modified Copernicus data 2016 & 2017
|
|
|
|
|
|
Przedmiotem umowy jest dostarczenie zobrazowań optycznych dla 39 krajów na potrzeby programu monitorowania środowiska Copernicus. Będą one dostępne dla użytkowników instytucjonalnych na poziomie europejskim oraz krajowym i posłużą do pozyskania aktualnych danych o pokryciu i użytkowaniu terenu.
Ten ambitny kontrakt zrealizuje konsorcjum w składzie: Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France oraz space4environment. Jak podkreśla Airbus, dane zostaną dostarczone w niespotykanej dotychczas skali oraz reżimie czasowym. By sprostać wyzwaniu, wykorzystane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie pozyskiwania zobrazowań satelitarnych oraz ich obróbki.
Udział w konsorcjum amerykańskiej firmy Planet, która dysponuje liczną konstelacją satelitów obserwacyjnych (PlanetScope oraz SkySat oferujących rozdzielczość odpowiednio 3 m i 72 cm), zapewni bardzo krótki czas rewizyty. Będzie to przydatne przy obrazowaniu północnej Europy oraz Alp, czyli rejonów często przesłoniętych przez chmury. Z kolei satelity Airbusa (w szczególności Pleiades pozyskujące zdjęcia z pikselem 50 cm) i Deimos Imaging (Deimos-1 i Deimos-2 oferujące piksel do 75 cm) skupią się na południowej i środkowej części kontynentu, gdzie z uwagi na wysoki stopień urbanizacji wymagana będzie wyższa rozdzielczość danych.
– Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się utworzyć konsorcjum łączące unikatowe zdolności poszczególnych jego członków. Dzięki temu mamy pewność, że uda nam się dostarczyć wysokiej jakości dane w rekordowo krótkim czasie – mówi François Lombard, szef działu Intelligence Business w Airbus Defence and Space.
– Dla firmy Planet to ważne partnerstwo, bo integruje ważnych prywatnych oraz publicznych graczy, by zrobić użytek z naszych pozyskiwanych codziennie dla całego świata zobrazowań satelitarnych. Robimy tu coś, co dotyczas było bardzo trudne do osiągnięcia. Europa jest daleko do przodu, jeśli chodzi o współpracę publiczno-prywatną i przekształcanie danych w dobro publiczne. Jesteśmy dumni, że możemy być tego częścią – podkreśla prezes i współzałożyciel firmy Planet Will Marshall.
Źródło: AD&S, JK
|