Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-19| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Rekordowy satelitarny kontrakt UE

Na zlecenie Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej konsorcjum kierowane przez Airbusa dostarczy w tym roku wysokorozdzielcze zdjęcia satelitarne pokrywające aż 6 mln km kw.


Rekordowy satelitarny kontrakt UE <br />
Sentinel-2 cloudless (s2maps.eu), contains modified Copernicus data 2016 & 2017
Sentinel-2 cloudless (s2maps.eu), contains modified Copernicus data 2016 & 2017

Przedmiotem umowy jest dostarczenie zobrazowań optycznych dla 39 krajów na potrzeby programu monitorowania środowiska Copernicus. Będą one dostępne dla użytkowników instytucjonalnych na poziomie europejskim oraz krajowym i posłużą do pozyskania aktualnych danych o pokryciu i użytkowaniu terenu.

Ten ambitny kontrakt zrealizuje konsorcjum w składzie: Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France oraz space4environment. Jak podkreśla Airbus, dane zostaną dostarczone w niespotykanej dotychczas skali oraz reżimie czasowym. By sprostać wyzwaniu, wykorzystane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie pozyskiwania zobrazowań satelitarnych oraz ich obróbki.

Udział w konsorcjum amerykańskiej firmy Planet, która dysponuje liczną konstelacją satelitów obserwacyjnych (PlanetScope oraz SkySat oferujących rozdzielczość odpowiednio 3 m i 72 cm), zapewni bardzo krótki czas rewizyty. Będzie to przydatne przy obrazowaniu północnej Europy oraz Alp, czyli rejonów często przesłoniętych przez chmury. Z kolei satelity Airbusa (w szczególności Pleiades pozyskujące zdjęcia z pikselem 50 cm) i Deimos Imaging (Deimos-1 i Deimos-2 oferujące piksel do 75 cm) skupią się na południowej i środkowej części kontynentu, gdzie z uwagi na wysoki stopień urbanizacji wymagana będzie wyższa rozdzielczość danych.

– Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się utworzyć konsorcjum łączące unikatowe zdolności poszczególnych jego członków. Dzięki temu mamy pewność, że uda nam się dostarczyć wysokiej jakości dane w rekordowo krótkim czasie – mówi François Lombard, szef działu Intelligence Business w Airbus Defence and Space.

– Dla firmy Planet to ważne partnerstwo, bo integruje ważnych prywatnych oraz publicznych graczy, by zrobić użytek z naszych pozyskiwanych codziennie dla całego świata zobrazowań satelitarnych. Robimy tu coś, co dotyczas było bardzo trudne do osiągnięcia. Europa jest daleko do przodu, jeśli chodzi o współpracę publiczno-prywatną i przekształcanie danych w dobro publiczne. Jesteśmy dumni, że możemy być tego częścią – podkreśla prezes i współzałożyciel firmy Planet Will Marshall.

Źródło: AD&S, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS