Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-13| Mapy

Odtwarzając zaginiony świat

„Historyczny atlas chasydyzmu” – publikacja wrocławskich naukowców, która ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Princeton – to pierwsza kartograficzna interpretacja historii jednego z najważniejszych i najbardziej niezwykłych ruchów religijnych w obrębie judaizmu. Więcej o tej monografii w lipcowym GEODECIE piszą jej autorzy: dr Waldemar Spallek i prof. Marcin Wodziński.


Odtwarzając zaginiony świat <br />
Fragment mapy obrazującej obszary przewagi głównych grup chasydzkich przed II wojną światową
Fragment mapy obrazującej obszary przewagi głównych grup chasydzkich przed II wojną światową
Geografia i kartografia są silnie związane z historią. Szczególną rolę odgrywają w badaniach z zakresu geografii historycznej, gdzie niezwykle istotne są aspekty przestrzenne wydarzeń i procesów zachodzących w dawnych czasach. Stąd też rozwój systemów informacji geograficznej (GIS) szybko objął również badania historycznogeograficzne. Wykształcił się tak zwany HGIS – historical GIS.

Jednym z najnowszych dzieł powstałych w wyniku badań historycznogeo­graficznych z zastosowaniem HGIS jest „Historyczny atlas chasydyzmu” („Historical Atlas of Hasidism”) dwóch autorów z Uniwersytetu Wrocławskiego: prof. Marcina Wodzińskiego (Katedra Judaistyki) i dr. Waldemara Spallka (Zakład Geoinformatyki i Kartografii). Pub­likacja ukazała się w lipcu br. w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych nakładem Princeton University Press. Obecnie przygotowywana jest wersja polska.

„Historical Atlas of Hasidism” nie jest typowym atlasem historycznym. Nie przedstawia bowiem minionej chwały państwa czy narodu zilustrowanej mapami, pokazującymi dawne granice polityczne i administracyjne, kierunki podbojów i handlu, plany wielkich bitew. Publikację poświęcono ważnemu ruchowi religijnemu, który powstał w XVIII w. na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i w wyniku wydarzeń dziejowych niemal zaniknął na tych terenach. „Historyczny atlas chasydyzmu” jest po części próbą odtworzenia tego zaginionego świata. Wpisuje się w nurt współczesnych badań nad chasydyzmem jako istotnym składnikiem historii i dziedzictwa kulturowego ziem polskich.

• Struktura atlasu i kartografika

Atlas liczy 277 stron w formacie A4+ (32 × 23,5 cm). Około jednej trzeciej jego objętości zajmują 74 mapy, w większoś­ci o rozmiarze jednej lub dwóch stron, drukowane do spadu. Ponieważ powstały one w systemie informacji geograficznej, możliwe było przeprowadzenie i pokazanie różnych analiz. Atlas uzupełniają komentarze tekstowe oraz liczne ilustracje, wykresy i tabele.

W dziewięciu rozdziałach opisano powstanie i ekspansję chasydyzmu, jego formy instytucjonalne (dynastie, dwory, domy modlitwy), emigrację, kryzys związany z dwiema wojnami światowymi i Holokaustem, odrodzenie po 1945 r. oraz współczesny rozkwit. Na mapach zaprezentowano spojrzenie przestrzenne na historię ruchu, które pozwala osadzić ją w kontekście geograficznym. A kontekst ten z kolei...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama