wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-13| Mapy

Odtwarzając zaginiony świat

„Historyczny atlas chasydyzmu” – publikacja wrocławskich naukowców, która ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Princeton – to pierwsza kartograficzna interpretacja historii jednego z najważniejszych i najbardziej niezwykłych ruchów religijnych w obrębie judaizmu. Więcej o tej monografii w lipcowym GEODECIE piszą jej autorzy: dr Waldemar Spallek i prof. Marcin Wodziński.


Odtwarzając zaginiony świat <br />
Fragment mapy obrazującej obszary przewagi głównych grup chasydzkich przed II wojną światową
Fragment mapy obrazującej obszary przewagi głównych grup chasydzkich przed II wojną światową
Geografia i kartografia są silnie związane z historią. Szczególną rolę odgrywają w badaniach z zakresu geografii historycznej, gdzie niezwykle istotne są aspekty przestrzenne wydarzeń i procesów zachodzących w dawnych czasach. Stąd też rozwój systemów informacji geograficznej (GIS) szybko objął również badania historycznogeograficzne. Wykształcił się tak zwany HGIS – historical GIS.

Jednym z najnowszych dzieł powstałych w wyniku badań historycznogeo­graficznych z zastosowaniem HGIS jest „Historyczny atlas chasydyzmu” („Historical Atlas of Hasidism”) dwóch autorów z Uniwersytetu Wrocławskiego: prof. Marcina Wodzińskiego (Katedra Judaistyki) i dr. Waldemara Spallka (Zakład Geoinformatyki i Kartografii). Pub­likacja ukazała się w lipcu br. w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych nakładem Princeton University Press. Obecnie przygotowywana jest wersja polska.

„Historical Atlas of Hasidism” nie jest typowym atlasem historycznym. Nie przedstawia bowiem minionej chwały państwa czy narodu zilustrowanej mapami, pokazującymi dawne granice polityczne i administracyjne, kierunki podbojów i handlu, plany wielkich bitew. Publikację poświęcono ważnemu ruchowi religijnemu, który powstał w XVIII w. na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i w wyniku wydarzeń dziejowych niemal zaniknął na tych terenach. „Historyczny atlas chasydyzmu” jest po części próbą odtworzenia tego zaginionego świata. Wpisuje się w nurt współczesnych badań nad chasydyzmem jako istotnym składnikiem historii i dziedzictwa kulturowego ziem polskich.

• Struktura atlasu i kartografika

Atlas liczy 277 stron w formacie A4+ (32 × 23,5 cm). Około jednej trzeciej jego objętości zajmują 74 mapy, w większoś­ci o rozmiarze jednej lub dwóch stron, drukowane do spadu. Ponieważ powstały one w systemie informacji geograficznej, możliwe było przeprowadzenie i pokazanie różnych analiz. Atlas uzupełniają komentarze tekstowe oraz liczne ilustracje, wykresy i tabele.

W dziewięciu rozdziałach opisano powstanie i ekspansję chasydyzmu, jego formy instytucjonalne (dynastie, dwory, domy modlitwy), emigrację, kryzys związany z dwiema wojnami światowymi i Holokaustem, odrodzenie po 1945 r. oraz współczesny rozkwit. Na mapach zaprezentowano spojrzenie przestrzenne na historię ruchu, które pozwala osadzić ją w kontekście geograficznym. A kontekst ten z kolei...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
płomienni tropiciele "szalejącego" antysemityzmu na tym forum nie zauważyli chyba, że publikacja wydana została w języku angielskim i dotyczy zagadnień, które w luźny sposób związane są, np. z historią polski. atlas nie dotyczy przecież chociażby b. ciekawego zagadnienia historii plemion lechickich. oznacza to, że z założenia miał być opublikowany na zachodzie, być może nawet na zamówienie, a jego temat miał być interesujący, ale dla tamtejszego odbiorcy właśnie. przy okazji ubrano całość w szaty HGISu, który kiedyś nazywano kartografią historyczną i stworzono piękne opracowanie na temat historii chasydyzmu. wybór tematu dla tego atlasu nie był zatem przypadkowy, również dlatego, że przy jego powstawaniu pracowali naukowcy głęboko zanurzeni w tematykę judaizmu.
 4 
odpowiedz zgłoś
ja przetłumaczę ":-)" chciał powiedzieć, że jest antysemickim dzbanem, ale jest zbyt dużym tchórzem, by napisać to wprost, więc stać go jedynie na taki pseudo żart (ale być może się mylę i jest on tak naprawdę badaczem i naukowcem, którego artykuł nie załapał się na publikację w Princeton, więc teraz tylko wylewa swoją frustrację)
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
Odtwarzając zaginiony świat "...trzeba było wybrać odpowiedni temat". Czy mógłbyś(mogłabyś)rozwinąć swoją myśl, w której niedopowiedzenie ociera się o insynuację?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
żeby w prinstonach uniwersity wydrukowali, to trzeba było wybrać odpowiedni temat...
 8 
 8 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS