wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-07-12| Geodezja, GIS, Mapy

Awaria infrastruktury Geoportalu [aktualizacja]

Z powodu awarii infrastruktury rządowego Geoportalu mogą dzisiaj wystąpić utrudnieniea w dostępie do niektórych usług.


Awaria infrastruktury Geoportalu [aktualizacja]

Obecnie w Geoportalu krajowym nie działa ortofotomapa, Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych i Państwowy Rejestr Granic. Nie działają też niektóre usługi na Geoportalu INSPIRE.

GUGiK zapewnia, że awarię stara się jak najszybciej usunąć.

Aktualizacja: Jak nas poinformował GUGiK, ok. godz. 16 awaria została usunięta.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Użyj wmts on powinien działać.

abi odpalaj RESTY i śmigaj, wszystko jest dla ludzi z takim jednym gisem

wms dość mam już tego #$%!!a, wogóle nie działa, na co poszło tyle kasy?

Ortofotomapa znów nie wyświetla się!!! Jak w temacie - geoportal się posypały i nie wyświetla ortofotomapy!

układ 2000/7 czy można ustawić wyświetlanie mapy w tym układzie na geoportalu?

Z tej ustawy raczej wynika też że jest organem wiodącym w kilku tematach co wiąże się z pewnymi obowiązkami opisanymi w ustawie. Tak to też rola GUGiK, której nie wykonuje.

rola geoportalu koledzy zapomnieli, że ggk tak samo obowiązuje ustawa o iip jak i pgik. Zapomnieli też, że geoportal ma integrować zbiory i usługi ze wszystkich 33 tematów i być krajowym brokerem, a na razie integruje może 5 z nich. Pod tym względem o wiele lepiej wygląda chociażby portal komercyjny polska często tu publikowany w newsach.

Do dyskusji A po co mi 200 warstw na raz ? Boże ludzie co wy klepiecie przecież te WMS'Y zawsze były tylko jeśli chciałem to je sobie włączyłem Lubie włączyłem. Sukces polega na tym ze GGK mi je włączył i mówi nie musisz sam włączać bo ja już włączyłem dla ci3bie. Kupujecie to naprawdę ? Słabo mi !

Skoro hello jesteś taki sprytny to stwórz 15 takich linków z podłączonymi wms dla poszczególnych branż i umieść na stronie geoportalu to sukces będzie 15 krotny. Wiem że lata nikt niczego od GUGIKu nie wymagał ale bez jaj to tam powinno być 200 geohakerow którzy o takich rzeczach myślą.

Robmy swoje- patrz ustawa Wstyd. Cala ta sytuacja w gugiku to kompromitacja branzy. Polityczne wybory w specjalistycznych branzach zwykle koncza sie porazka wybierajacego i wybranego. Trzymam kciuki za nowego ggk. I mam nadzieje ze zamiast mydlic oczy zajmie sie tym do czego jest zobowiązany ustawą. Nawet jesli przez pierwsxe pol roku nie bedzie mial sie czym pochwalić.

... brak słów mam na pana marudę:) Wychodzi na to że jak ktoś niczego nie zrobił to nie traktował pana marudy jak idiotę. Nie jest to może sukces na miarę możliwości, ale pochwalam bo to krok w kierunku zwykłych ludzi. Oczywiście że wszystko sobie mogłeś podłączyć bo jesteś geohaker ale 99% kowalskich dowiadujacych się o geoportalu z telewizji śniadaniowej nie mogło wyszukać tartaku z podłączonym gdosiem, bo nie wiedziało jak.

Ad vocem komunikatów Przeczytałem na twitterze pana Prezesa o kolejnych zbiorach danych na geoportal.gov.pl i o priorytetach. Dlaczego nas się traktuje jak idiotów ? Przecież usługi GDOŚ czy dawnego KZGW sam mogębie wielokrotnie podłączałem i to żadna zasługa pana Prezesa ? Po co taka ściema? A jesli nie są to WMS'y oryginalne tych instytucji to i tak to chłam bez wartości. Wiec żądam aby przestać traktować mnie jak idiotę i robić sukces z czegoś co sam od dawno wykorzystuje.

więc wybacz ze jakaś warstwa lub nowa funkcjonalność geoportalu nie budzą mojej radości. Zastanawiam się co robi te 200 osób w GUGiK. I nie pije tu do obecnego prezesa tylko do instytucji która przez lata działała tak jak działała.

jaszczur czym się zajmuje GGK według PGK - nadzoruje politykę państwa - nie widzę, pełni funkcje organu wyższej instancji i nadzoruje wingików - trzy minus, prowadzi centralny fundusz geodezyjny - dwója bo kasa idzie na informatykę, zakłada osnowy - no tak np unieważnił ostatnio na to przetarg, inicjuje i utrzymuje ZSiN, K-GESUT - pała, system i dane leża i kwiczą, prowadzi PRG zintegrowane z EGiB oraz EMUiA - pała, nic nie jest zintegrowane i aktualne, współpracuje z organizacjami międzynarodowymi - ciężko mi ocenić, inicjuje prace badawcze i naukowe w zakresie standardów - powiedzmy że te zespoły jakoś to wypełniają, nadaje uprawnienia - dwója jest problem zgłaszany np przez lokalne stowarzyszenia, koordynuje bazy danych - otóż nie, wytycznych w tej materii brak, prowadzi centralny zasób - orto odwołano, map 25k i wyżej nie ma, projektów prawa nie widzę, szkolenia jakieś są ale ich poziom nie jest najwyższy, utrzymuje infrastrukturę centralna - do tej pory coś tam działało ale się sypie.

dziękuję świat od razu stał się lepszym miejscem:)

prosze bardzo jaszczurze wprawdzie pytanie nie było do mnie ale proszę - dodałem do geoportalu wms GDOS i Bank Danych o Lasach. https://goo.gl/3nyJCx naprawdę myślisz ze to jakieś osiądnięcie ? Mogę w godzinę dodać 20 wms i powiedzieć ze dodałem do geoportalu i wykonałem niesamowitą robotę. Wystarczy kliknąć wms - dodaj nowy serwis, zapisać linka i masz.

liczę na ciebie ze skończysz się przyglądać i weźmiesz sprawy w swoje ręce. Do dziela

" Dobre sobie ... "robmy swoje" a podpinamy uslugi wszystkich tylko nie geodezji i to w jakiej formie ? To sie nazywa robic duze rzeczy podpiac usluge i napisac "zrobilismy". Brawo gugik na 200 odob zatrudnionych to faktycznie duzy sukces.

o i już robio wystarczy, że user napisał, to i gieoportal zaczął działać. User jest mądry. Brawo user, brawo my!

Róbmy swoje Motto GGK

No to dzisiaj kolejny bład - "Witryna ?geoportal.gov.pl? używa nieprawidłowego certyfikatu bezpieczeństwa." Firefox. https://goo.gl/eg8cM9

Ktoś nie chce miejscowości i ulic w PRG to niech ich nie umieszcza. Tylko że należy poinformować ludzi, że dane tam zawarte nie są już aktualizowane i zapewnić przystępna formę tego typu danych z EMUiA. A jakby czytał na pan Waldemar to fajnie by było jakby udostępniono dane adresowe z EMUiA gmin prowadzonych w systemie GUGiK. Niekoniecznie w usłudze przeglądania. ;)

@gg nic nie sugeruję, czytam prawo. Z zapisów rozporządzeń wynika, że w PRG nie powinno być miejscowości z gmin, bo te przekazują adresy. Mogę jedynie dedukować, że analogicznie jest z ulicami. Autor rozporządzenia ws. PRG chyba nie konsultował się z autorem rozporządzenia w sprawie emua. Więc absurd nie absurd, twarde prawo.Na koniec proszę o nie trywializowanie mojego nicka.

geoportal nawet strona nie była aktywna zresztą i tak nie ma tam prawdy w związku ze stanem rzczywistym rażąco różni się

do rozliczacza czy sugerujesz, że nie powinno być miejscowości w PRG? To jakiś absurd

Aktualności A dlaczego z Aktualności na Geoportalu usunięto informację o awarii ??? zacierają ślady ?

Co to jest rządowy Geoportal ? Czym się różni od Geoportalu krajowego ? I od Geoportalu INSPIRE ? Gdzie są przepisy które to wszystko regulują? Co to jest Krajowa Integracja i na jakiej podstawie prawnej funkcjonuje? Z jakich środków jest finansowana ? I po co aż tyle tych Geoportali ? Kto to ogarnia ?

Te pieniądze są z Unii i się kończą. Kompetencje powiatu: https://bit.ly/2LdWsH0 , trochę tego jest. Nie wiem dlaczego szczególnie geodeci nie mogą zrozumieć że pieniądze które są przeznaczane na systemy w jednostkach samorządu terytorialnego służą integracji baz i informacji wewnątrz urzędu żeby ten urząd pracował sprawnie, czasem żeby wymieniać się też z jednostkami zewnętrznymi tego urzędu. Geoportale powstają niejako przy okazji tych prac które integrują obieg dokumentów, łączenie danych i przekazywanie informacji między wydziałami lub jednostkami. Sam budżet powiatu to jakieś 200 mln budżety jednostek. I trzeba nim jakoś zarządzać. Tymczasem czytam że wydano miliony na portal bo tylko to widzą ludzie. Otóż to nie są portale w stylu nakładania na siebie kilku warstw. To są systemy integrujące dane i wyświetlające jakąś czasem niewielką część w portalach mapowych. Oczywiście jak wszędzie są nadużycia ale zanim ktoś powie o kilku milionów za "portal" niech przeczyta najpierw specyfikacje.

pozdrawiam zaintrygowałeś/aś mnie tymi miejscowościami. W przepisach tj. rozporządzenie ws. emua rzeczywiście jest coś takiego "par 3 ust 5.: W przypadku braku kompletu danych niezbędnych do określenia przebiegu granic miejscowości innych niż miasto i wieś w ewidencji wykazuje się tylko dane określające współrzędne X, Y miejscowości, zgodne z danymi PRNG". Z kolei w rozporządzeniu ws. PRG piszą, że z emui przechowuje się tylko "§ 3. W bazie danych PRG gromadzi się informacje dotyczące: ... 3) adresów i ich lokalizacji przestrzennej;" A do budżetu starosty to pytanie, czy starosta nie ma pieniędzy na zwyczajne działanie geodezji? Np. spróbuj skorzystać z mapy ewidencyjnej na stronie Starostwa w Gryfinie, nie wygląda to na brak pieniędzy.

Program do adresów działa bo jest na wynajmowanym serwerze utrzymywanym przez firmę która się tym zajmuje. Za to każda baza działa niezależnie i dlatego np. miejscowsci były nietpologiczne. Teraz są punktami bo tak jest Geo-Systemowi łatwiej. Tylko czy miejscowości są w rzeczywistości punktami ? Problem starosty to budżet starosty. Szczególnie przydatne jak się jest GGK. No nie ?

pozdrawiam skoro albo działają, albo nie działają, to raczej nie masz tutaj opcji "nie do końca działa prawidłowo". Widzę, że program do adresów GS działa cały czas. Widzę też, że usługi zbiorcze zaproponowane przez Pana WI i GS, które teraz są w GUGIK też działają. Widzę też, że nie działają niektóre usługi WMS w powiatach, albo wręcz całe portale powiatowe. Tylko wtedy to problem starosty a nie geoportalu krajowego. A tu mamy odwrotnie, geoportal krajowy ma zadyszkę, a reszta rzeczy działa. Polecam ostudzić emocje i zacząć się zastanawiać, dlaczego tak jest.

W GUGiKu jest coś koło 200 ludzi. Rzeczy albo działają albo nie działają. Emuia Geo-Systemu nie do końca działa prawidłowo. Wystarczy wyszukać ulice które są w teryt a nie ma w Emuia. Potrafisz ? Bo żeby kogokolwiek rozliczać trzeba troszkę umieć. A czy technologia polska czy amerykańska to ma znaczenie drugorzędne.

pozdrawiam dziękuję deszcz można wytańczyć, rzeczywistość można zaklinać, ale nie zmienisz faktu, że pewne rzeczy zrobione w Polsce taniej działają, a te zrobione 100 razy drożej po zachodniemu były pompowane kroplówką i sterydami. GUGIK nie jest Waldemara, Grażyny, Blondyny czy Kazimierza. Nie jest też folwarkiem Jacka. GUGIK to urząd i tworzą go ludzie, których jest tam ze 100 i część z nich odpowiada za taki stan infrastruktury.

oj wujek jakoś działa pod warunkiem że na windowsie i w nie za dużej rozdzielczości, choć czasem coś mi w górze okna klienta wypisuje jakieś komunikaty o błędach. Nie chce mi się pisać testów żeby udowadniać że działa i żebyście przekroczyli 1 miliard operacji jak puszczę proces testowania bo to zliczacie a nie użytkowników. :)

pozdrawiam ale Krajowa Integracja - działa niezmiennie

więc panie Waldemarze, kiedy możemy spodziewać się działających usług Geoportalu. Jak pan obejmował kierownictwo to działało. Teraz już nie działa.

Usługi pana Waldemara to teraz usługi Geoportalu bo jest GGK. Więc nie, usługi pana Waldemara nie działają.

:) no co jak co ale tzw. usługi pana waldemara działają:-)

oj , to trzeba poprosic prezesa waldemara i przekierować strumienie do geosystemu.

Dzień jak co dzień. https://goo.gl/eg8cM9

40 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt