wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geoida od GOCE
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-07-11| Geodezja, Instytucje, Kataster

W EGiB po staremu

W lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy wyniki najnowszego raportu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii o postępach w modernizacji EGiB w 2017 r. Pokazuje on, że stan tego ważnego rejestru wciąż pozostawia wiele do życzenia. A co gorsza, poprawa następuje w iście ślimaczym tempie.


W EGiB po staremu <br />
Źródło: GUGiK
Źródło: GUGiK
Gdy przyglądaliśmy się raportowi katastralnemu za rok 2016 (GEO­DETA 6/2017), również odnotowaliś­my powolne tempo modernizacji EGiB. GUGiK tłumaczył to wówczas okresem przejściowym między starą a nową unijną perspektywą, co spowodowało znaczne ograniczenie finansowania tych prac (ze 118 mln zł w 2015 r. do 27 mln zł w 2016 r. Wówczas żywiliś­my nadzieję, że w 2017 r. kurek z dotacjami zostanie odkręcony na dobre. Dane z raportu za ubiegły rok pokazują jednak, że strumień pieniędzy przeznaczanych na prace modernizacyjne jest wciąż niewielki – w 2017 r. wzrósł tylko o 7 mln zł, a więc utrzymuje się na poziomie znacznie niższym niż przed 2016 r. Tę nieznaczną poprawę finansowania zawdzięczamy w zasadzie tylko środkom unijnym. Natomiast pieniędzy z budżetu centralnego oraz starostw w ogóle nie przybyło. I jest ich nadal dużo mniej niż jeszcze 5 lat wcześniej.

Gdy przyjrzeć się tym kwotom z podziałem na województwa, zauważymy ogromne różnice. W 2017 r. liderem wydatków na prace modernizacyjne było województwo podkarpackie (8,8 mln zł). Powyżej 3 mln zł przeznaczyło na ten cel jeszcze 5 województw: łódzkie, małopolskie, mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. W ogonie (wydatki poniżej 1 mln zł) są za to województwa: dolnośląskie, opolskie, podlaskie, pomorskie, świętokrzys­kie i warmińsko-mazurskie, a na samym końcu uplasowało się woj. kujawsko-pomorskie, gdzie na modernizację EGiB nie wydano w 2017 r. ani złotówki! Warto zauważyć, że tylko w niektórych przypadkach (dotyczy to np. woj. kujawsko-pomorskiego) te niskie nakłady można tłumaczyć dobrym stanem EGiB.

Może wreszcie w 2018 roku prace modernizacyjne nabiorą tempa? Na pewno nie ma się co oglądać w tym zakresie na GUGiK, który unieważnił przetargi na prace modernizacyjne warte ponad 50 mln zł (GEODETA 4/2018). Nadzieją napawają za to liczne projekty realizowane w ramach regionalnych programów operacyjnych, które w tym roku albo startują, albo mocno przyspieszają. Niestety, jak już pisaliśmy w GEODECIE 6/2018, w ostatnich miesiącach w geodezji dramatycznie brakuje rąk do pracy, a największą ofiarą tej „geodezyjnej górki” są właśnie prace modernizacyjne. W rezultacie istnieje poważne ryzyko, że w obecnej perspektywie finansowej nie uda się wydać pokaźnej sumy unijnych dotacji. A raport GUGiK-u za 2017 rok pokazuje, że w powiatowych bazach EGiB jest co poprawiać...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@drup słaby trolling. Mapa ewidencyjna normalnie funkcjonuje, tak samo jak Mapa zasadnicza. Jej forma tylko ulega zmianie, no ale to byś wiedział jakbyś poczytał trochę przepisów.

Ciekawszy jest tytuł tej infografiki - formy prowadzenia mapy ewidencyjnej. Nie wiedziałem że mamy jeszcze w Polsce formalnie prowadzone mapy ewidencyjne. To chyba powinno być zatytułowane bazy danych. I wyobrażam sobie taką grafikę na zgodność baz danych z rozporządzeniem. Ach te piękne czerwone kółka.

UUUU... GUGiK podaje nieprawdziwe informacje. To nie fer w stosunku do starostw, które mają już bazy danych a nie mapy wektorowe.

. względem

KK 10 cm nie jest do osnowy 1 klasy. Ile jest do jedynki :) ?

wiem ale nawet nie zważając na te zmian w przepisach była by to ciekawa informacja. Okazałoby się zapewne że większość punktów w ogóle nie BPP, a jak ma to słabe. Naprawdę, jest taka mizerja, że nie wiadomo od czego zacząć....

. nawet nie i wiem czy dałoby się to wyłowić, chyba po dacie o ile zaczęto przestrzegać tego w chwili wejścia w życie rozporządzenia

gal ta analiza nic by Ci nie dała bo te 10cm jest teraz do osnowy 1 klasy, a wcześniej było do osnowy choćby pomiarowej i to byle jakiej, nawet dowiązanej na komina sołtysa. Po zmianie prawa (roz EGiB) dwa lata temu nikt przecież nie pousuwał z baz danych BPP=1, mimo że wcześniej ten atrybut nadał zgodnie z przepisami prawa. A dzisiaj rozpatrywalibyśmy BPP w kontekście obowiązujących przepisów.

inna sprawa to ilość, ale kwestia jakości to zupełnie co innego. Zobaczyłbym chętnie analizę uwzględniają liczbę punktów o dokładności do 10cm, do 30cm itd i takich dla których brak jest ten informacji. To by może pokazało jaki jest stan tego co jest. Jak by ktoś chciał, to by to pokazał, przeanalizował. Ale jak coś cuchnie, to lepiej tego nie ruszać.

. obstawiam że prawdziwe dane są pewnie gorsze niż w statystykach, powiaty nie lubią się "chwalić"

Dedykuję nowo powołanemu zespołowi zdania: Jak wynika z tabeli 1, tę nieznaczną poprawę finansowania zawdzięczamy w zasadzie tylko środkom unijnym. Natomiast pieniędzy z budżetu centralnego oraz starostw w ogóle nie przybyło.

... Problem w tym, że te modernizacje w remizach nie poprawiają danych, a wręcz przeciwnie.

12 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt