wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Bolesławiec w 3D
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-07-11| Geodezja, GIS, Mapy

Nowa usługa w Geoportalu

W krajowym Geoportalu dostępna jest nowa usługa prezentująca dane dotyczące polskich wód.


Nowa usługa w Geoportalu
Wśród dostępnych 11 warstw znajdują się między innymi:
• główne rzeki,
• główne jeziora,
• obszary dorzeczy,
• regiony wodne,
• ekoregiony.

Dzięki nowej usłudze użytkownicy zyskują dostęp do zasobów gromadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Usługa sieciowa WMS dostępna jest pod adresem http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/wodypolskie i możliwa jest do wykorzystania w dowolnym portalu mapowym czy innym oprogramowaniu posiadającym funkcjonalność klienta WMS.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
osoby do kontaktu zmieniają się jak w kalejdoskopie w tej usłudze. Tylko wiecie, interoperacyjność polega też na tym że jak masz w usłudze jakąś organizację to taką samą organizację powinieneś umieścić w metadanych do usługi. No nie ? Na razie widzę Wody Polskie vs GUGiK. Czy moglibyście się zdecydować czyje to dane ?

co do dawania getcapabilities i serwisu to zobacz na przykład że wystarczy dać link do początkowego punktu wejścia usługi żeby nie kombinować jaki to typ usługi i budować po stronie systemu korzystającego dodatkowych zmiennych. Systemy zawsze obsługują linka z getcapabilities albo informują o potrzebie ścięcia zmiennych. Przynajmniej te które znam. A w xml masz kontakt zazwyczaj więc astalavista sobie zadzwoni i się dowie.

Widzisz jak coś się nazywa WMS to specyfikacja nie jest raczej polska. Skoro używasz WMS to zachowujesz to co napisali w specyfikacji. Zgodność ze specyfikacją w przypadku komunikacji za pomocą xml jest obowiązkiem. Jak inaczej producent oprogramowania ma zgadnąć o co ci chodzi skoro xml może być praktycznie dowolny ?

czy wszystko co amerykańskie albo zachodnie jest zawsze wzorem do naśladowania?

Na wiele rzeczy jeszcze nie wpadliście. Taki standard w Europie, że wywołuje się w usłudze Getcapabilities i service jak się podaje linka. Sama usługa powinna zwrócić w przypadku błędu xml z exception. Tako rzecze specyfikacja.

dzięki za cynk nie wpadliśmy na to, że ktoś adres usługi WMS będzie otwierał w przeglądarce i chciał widzieć stronę www, ale nawet dla tych z Państwa już są czynione starania, żeby byli zadowoleni.

no cóż proxy przykrywające adres wysiadło. ABI niestety ci nie odpowie. Dzisiaj chyba jest nieco bardziej zajęty niż zwykle. I ma nieco mniej żartobliwy nastrój niż wczoraj. Nieprawdaż ?

To ciekawe, link prowadzi do pustej strony z następującym komunikatem: "No query information to decode. QUERY_STRING is set, but empty."

Dajcie panu Waldemarowi on się tak ładnie cieszy na zdjęciach z takich rzeczy. I bedzie kolejny news na stronę.

no to może chociaż jakiś medal za zasługi dla geodezji i kartografii być przyjął? Skromność ważna rzecz, ale warto dać się docenić.

jasne czym byłyby porady bez inicjatywy

Oho, pojawił się adres usługi i na geoforum i na GUGiK. Brawo. Jeszcze tylko zgłoszenie do ewidencji zbiorów i usług, wytworzenie metadanych dla geoportalu i prawie będziemy w domu. Wystarczająco profesjonalne porady ?

Dziękuje nie tańczę. Ktoś wam wmówił że praca w GUGiK to jakaś frajda i wszyscy się do niej garną ? Kłamał.

dzięki zaraz biegnę do DG polecić, żeby headhunterzy cię wyszukali na goldenline i zatrudnili u nas, bo brakuje mi tu takich fachmanów.

pewnie dlatego że zazwyczaj serwery są w serwerowni i trochę zimno byłoby Ci tam siedzieć. Musisz wstać ze stołeczka i się dowiedzieć u informatyków gdzie są.

do dziękuję to bardzo ciekawe i pożyteczne informacje. A jak to się ma do otwarcia ofert? Bo ja tych serwerów u siebie nie widzę?

jeszcze lepiej dlaczego usługa wms z domeny gugik.gov.pl odwołuje się do serwerów ovh. Właśnie rozstrzygany jest przetarg na 15 mln zł na utrzymanie infrastruktury informatycznej GUGiK a usługi serwowane są z OVH ? Co na to ABI Gugik ?

To nie jest usługa wms to jest produkt usługopodobny. Usługa WMS obsługuje np. exception a nie wypisuje mi jakieś powiastki tekstowo. Kto wystawia usługę i czy ma jakieś ograniczenia - nie ma takiej informacji. Dlaczego usługa bazuje na serwerach epodgik.pl. Rozumiem że Wody Polskie lub GUGiK podpisały z Geo-Systemem umowę na prowadzenie takiej usługi ?

adres Warstwa bazuje na uruchomionej usłudze sieciowej WMS dostępnej pod adresem: http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/wodypolskie

Jaki jest adres WMS tej usługi ?

20 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt