Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-10| Geodezja, Prawo, Instytucje

Geodeta wśród przyszłych ławników SN

Wśród wybranych niedawno przez Senat RP 13 ławników Sądu Najwyższego tylko jedna osoba ma wykształcenie średnie, a pozostałe – wyższe w różnych dziedzinach. W gronie tym znalazł się Józef Kowalski, który zdobył wyższe wykształcenie na kierunku geodezja i kartografia.


Geodeta wśród przyszłych ławników SN <br />
fot. Wikipedia/Darwinek
fot. Wikipedia/Darwinek
Na ławników Sądu Najwyższego zgłosiło się 19 kandydatów. Czworo z nich nie spełniło wymagań formalnych. Senatorowie, którzy dokonują ich wyboru, na kartach do głosowania mieli więc wymienionych 15 kandydatów. 13 z nich zarekomendowanych zostało wcześniej przez senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a wobec dwojga komisja wydała opinię negatywną. Ostatecznie Senat wybrał 13 ławników zarekomendowanych przez komisję.

W stosunku do liczby 36 ławników określonej w zarządzeniu Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego to za mało. Ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, wprawdzie dopuszcza tymczasowe zasiadanie w nim ławników dwóch sądów warszawskich, ale prawdopodobnie wkrótce zostanie ogłoszona kolejna procedura naboru na ławników SN. Kancelaria Senatu zaznacza, że od decyzji SN będzie zależało, czy i kiedy zostanie przeprowadzony nabór uzupełniający.

Ławnicy będą współorzekać w sprawach dyscyplinarnych sędziów oraz w sprawach skarg nadzwyczajnych podważających prawomocne wyroki sądów z ostatnich 20 lat. Wybierani są na czteroletnią kadencję. Zgodnie z przyjętymi wymogami muszą być w wieku 40-60 lat, nie mogą być pracownikami państwowych urzędów ani służb, nie mogą też należeć do partii politycznych. Muszą legitymować się wykształceniem co najmniej średnim. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje i co najmniej stuosobowe grupy obywateli.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama