Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-06| Prawo

Sejm przyjął specustawę mieszkaniową oraz nowelizację ustawy o własności lokali

Podczas wczorajszego posiedzenia (5 lipca) Sejm przyjął ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, a także uchwalił nowelizację ustawy o własności lokali. Pierwsza ma usprawnić realizację inwestycji mieszkaniowych, druga – ułatwić uzyskanie własności lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r.


Sejm przyjął specustawę mieszkaniową oraz nowelizację ustawy o własności lokali
Pierwsza ustawa, zwana też specustawą mieszkaniową, szybko przeszła przez kolejne etapy procesu legislacyjnego. Przypomnijmy, że pierwsza wersja projektu została opublikowana w połowie marca, jej konsultacje potrwały 2 tygodnie, a drugą wersję poznaliśmy pod koniec kwietnia. 20 czerwca przyjął ją rząd, 6 dni później projekt wpłynął do Sejmu, a 3 lipca odbyło się I czytanie w komisjach sejmowych.
Ustawa pozwoli na uruchomienie gruntów, które do tej pory nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także na terenach, które w przeszłości były wykorzystywane jako tereny kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub pod usługi pocztowe, a obecnie funkcje te nie są na tych terenach realizowane. Szczegółowe zapisy ustawy przedstawialiśmy 20 czerwca, kiedy to ustawę przyjął rząd. Teraz rozpatrzy ją Senat.

Druga ustawa ma usprawnić wydawanie zaświadczeń o samodzielności lokalu mieszkalnego, dzięki czemu czynności notarialne i sądowe niezbędne do ustanowienia odrębnej własności lokali będą mogły przebiegać bez przeszkód. Głównym celem nowelizacji jest zlikwidowanie luki prawnej, która powstała po wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ustawa o KZN wprowadziła zasadę, że ustalenie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę. Oba te warunki muszą być spełnione, jeżeli ktoś będzie chciał wyodrębnić własność lokalu. Problem pojawia się przy budynkach, które były budowane przed 1994 rokiem, bowiem wówczas nie były wydawane pozwolenia na budowę. Przepis wywołał wątpliwości i spowolnił wykup lokali w starych zasobach gminy czy w spółdzielniach mieszkaniowych. Nowela wprowadza zasadę, że przepisy dotyczące wyodrębnienia lokalu nie będą dotyczyły budynków, których pozwolenie na budowę zostało wydane przed 1 stycznia 1995 r. lub budynek istniał przed 1 stycznia 1995 r.

Ta ustawa do Sejmu wpłynęła 9 stycznia. I czytanie w komisjach odbyło się 5 czerwca, dzień później miało miejsce II i III czytanie na posiedzeniu Sejmu, wtedy też Sejm uchwalił ustawę. 7 czerwca trafiła ona do Senatu, po czym 29 czerwca trafiła wróciła do Sejmu z zaproponowanymi przez Senat poprawkami, które Sejm przyjął. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS