Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-05| GNSS

Coraz dłuższa droga do nowej generacji GLONASS

Start pierwszego satelity nawigacyjnego GLONASS-K2 odbędzie się w 2022 roku – poinformował producent tych aparatów, zakłady Reshetnev Information Satellite Systems (ISS Reshetnev).


Coraz dłuższa droga do nowej generacji GLONASS

Obecnie rosyjski system nawigacji GLONASS składa się niemal wyłącznie z satelitów bloku M (wyjątkiem są wystrzelone w 2011 i 2014 roku GLONASS-y K1). Docelowo konstelacja ma składać się z aparatów generacji K2, którą ma wyróżniać m.in. dłuższa żywotność (10 lat), nadawanie sygnałów w technologii wielodostępu CDMA, co zwiększy kompatybilność GLONASS z innymi systemami GNSS, a także nowy trzeci cywilny sygnał L3. Dzięki większej mocy sygnałów nowe satelity mają także zapewnić podwyższoną dokładność pozycjonowania. Co ciekawe, satelita GLONASS-K2 ma ważyć 1,8 tony, czyli będzie blisko dwukrotnie cięższy od maszyn bloku K1.

Prace nad nową generacją systematycznie się jednak opóźniają. Jest to spowodowane przede wszystkim sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez UE oraz USA po inwazji Rosji na Krym. W ich wyniku zakłady ISS straciły dostęp do kluczowych komponentów satelitarnych i teraz same muszą opracować technologię ich wytwarzania.

Jak w rozmowie z agencją TASS wyjaśnia Nikołaj Testojedow – prezes zarządu ISS, prototyp satelity GLONASS-K2 powinien być gotowy w 2022 roku i jeszcze w tym samym roku znajdzie się w kosmosie. Dodajmy, że wcześniejsze zapowiedzi mówiły o roku 2019. W dalszej kolejności planowane jest zbudowanie jeszcze 2-3 tego typu satelitów. W zależności od wyników ich testów rosyjskie władze podejmą decyzję co do uruchomienia ich seryjnej produkcji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS