|2018-07-03|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje, Kataster
Archiwalne zdjęcia powiatu mińskiego wspomogą weryfikację EGiB
W ostatnim czasie na portalu Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim pojawiły się nowe zbiory danych opracowane na podstawie zdjęć lotniczych wykonywanych w latach 50. ubiegłego wieku dla potrzeb założenia EGiB.
Mozaika fotoszkiców oraz ortofotomapa archiwalna dla powiatu mińskiego wykonane zostały na podstawie 2562 zeskanowanych odbitek zdjęć lotniczych. Orientację zdjęć wykonano poprzez: odtworzenie szeregów, przypisanie zidentyfikowanych rodzajów kamer, manualną wstępną orientację pierwszego i ostatniego zdjęcia oraz wyrównanie bloku zdjęć poprzez wyszukanie punktów wiążących, co zrealizowano z dokładnością 2 pikseli. Istotną trudnością w tych pracach okazał się pomiar osnowy bloku z racji znaczących zmian w krajobrazie. Ortorektyfikację wykonano poprzez rzutowanie zdjęć na numeryczny model terenu, automatyczne mozaikowanie i manualną edycję linii szwu dla ortofotomapy archiwalnej.
Aby stworzyć mozaikę fotoszkiców z informacjami odnośnie do zakładanej blisko pół wieku temu ewidencji gruntów, manualnie wycinano obszary z treścią szkiców i je łączono. Produkt wykonał na zlecenie starosty mińskiego Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Bakuły, dostarczając mozaikę fotoszkiców w sekcjach 1:5000 w układzie 2000 oraz ortofotomapę archiwalną w układzie 2000, w sekcjach 1:5000, w których istniały zdjęcia bez treści zakładanej ewidencji.
Mozaika fotoszkiców posiada małą dokładność geometryczną (średni błąd orientacji zdjęć to około 2 m, a błąd sytuacyjny ortofotomapy to nawet 5 m). Powodów tej dokładności było kilka. Po pierwsze, materiał źródłowy stanowiły kilkudziesięcioletnie papierowe odbitki zdjęć, na których nanoszono informację o działkach ewidencyjnych. Nie posiadano także metryk kamer, informacji o nalotach, podziału na bloki. Wszystko to sprawiło, że produkt ma mankamenty w dokładności sytuacyjnej, ale jego najważniejszą zaletą jest ciągłość i orientacja, a także publikacja mozaiki fotoszkiców z georeferencją w postaci usługi WMS dla geodetów pracujących na terenie powiatu mińskiego. Pomimo niższej dokładności sytuacyjnej topologia widocznych obiektów pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie poszukiwanej działki i jej miar.
Produkt ten umożliwia podejrzenie i dopasowanie widocznych zapisów z lat, kiedy zakładano ewidencję gruntów, eliminując konieczność wizyty w Ośrodku i przeszukiwanie licznych teczek z odbitkami zdjęć. Materiał znajduje się na portalu mapowym Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim minski.e-mapa.net. Dostęp do niego mają geodeci po zalogowaniu się, co spowodowane jest występowaniem na szkicach danych osobowych. Produkt ten bardzo ułatwi prace przy modernizacji i weryfikacji EGiB, jak i jej aktualizację realizowaną przez jednostki wykonawstwa geodezyjnego.
Jest to materiał unikatowy w skali kraju zarówno po kątem wykorzystania w geodezji i kartografii, jak i w pracach badawczych ukazujących zmiany krajobrazu na przestrzeni ponad połowy wieku.
Źródło: SP w Mińsku Mazowieckim
|