Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-03| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje, Kataster

Archiwalne zdjęcia powiatu mińskiego wspomogą weryfikację EGiB

W ostatnim czasie na portalu Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim pojawiły się nowe zbiory danych opracowane na podstawie zdjęć lotniczych wykonywanych w latach 50. ubiegłego wieku dla potrzeb założenia EGiB.


Archiwalne zdjęcia powiatu mińskiego wspomogą weryfikację EGiB

Mozaika fotoszkiców oraz ortofotomapa archiwalna dla powiatu mińskiego wykonane zostały na podstawie 2562 zeskanowanych odbitek zdjęć lotniczych. Orientację zdjęć wykonano poprzez: odtworzenie szeregów, przypisanie zidentyfikowanych rodzajów kamer, manualną wstępną orientację pierwszego i ostatniego zdjęcia oraz wyrównanie bloku zdjęć poprzez wyszukanie punktów wiążących, co zrealizowano z dokładnością 2 pikseli. Istotną trudnością w tych pracach okazał się pomiar osnowy bloku z racji znaczących zmian w krajobrazie. Ortorektyfikację wykonano poprzez rzutowanie zdjęć na numeryczny model terenu, automatyczne mozaikowanie i manualną edycję linii szwu dla ortofotomapy archiwalnej.

Aby stworzyć mozaikę fotoszkiców z informacjami odnośnie do zakładanej blisko pół wieku temu ewidencji gruntów, manualnie wycinano obszary z treścią szkiców i je łączono. Produkt wykonał na zlecenie starosty mińskiego Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Bakuły, dostarczając mozaikę fotoszkiców w sekcjach 1:5000 w układzie 2000 oraz ortofotomapę archiwalną w układzie 2000, w sekcjach 1:5000, w których istniały zdjęcia bez treści zakładanej ewidencji.

Mozaika fotoszkiców posiada małą dokładność geometryczną (średni błąd orientacji zdjęć to około 2 m, a błąd sytuacyjny ortofotomapy to nawet 5 m). Powodów tej dokładności było kilka. Po pierwsze, materiał źródłowy stanowiły kilkudziesięcioletnie papierowe odbitki zdjęć, na których nanoszono informację o działkach ewidencyjnych. Nie posiadano także metryk kamer, informacji o nalotach, podziału na bloki. Wszystko to sprawiło, że produkt ma mankamenty w dokładności sytuacyjnej, ale jego najważniejszą zaletą jest ciągłość i orientacja, a także publikacja mozaiki fotoszkiców z georeferencją w postaci usługi WMS dla geodetów pracujących na terenie powiatu mińskiego. Pomimo niższej dokładności sytuacyjnej topologia widocznych obiektów pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie poszukiwanej działki i jej miar.

Produkt ten umożliwia podejrzenie i dopasowanie widocznych zapisów z lat, kiedy zakładano ewidencję gruntów, eliminując konieczność wizyty w Ośrodku i przeszukiwanie licznych teczek z odbitkami zdjęć. Materiał znajduje się na portalu mapowym Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim minski.e-mapa.net. Dostęp do niego mają geodeci po zalogowaniu się, co spowodowane jest występowaniem na szkicach danych osobowych. Produkt ten bardzo ułatwi prace przy modernizacji i weryfikacji EGiB, jak i jej aktualizację realizowaną przez jednostki wykonawstwa geodezyjnego.

Jest to materiał unikatowy w skali kraju zarówno po kątem wykorzystania w geodezji i kartografii, jak i w pracach badawczych ukazujących zmiany krajobrazu na przestrzeni ponad połowy wieku.

Źródło: SP w Mińsku Mazowieckim


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS