|2007-09-10|
Geodezja, Prawo, Kataster
Sejm: Porządki w księgach wieczystych
Podczas piątkowego (7 września) posiedzenia Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Za ustawą głosowało 401 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz trafi ona do Senatu.
Przypomnijmy, że dzień wcześniej (6 września) zgłoszono 5 poprawek i projekt został odesłany z powrotem do Komisji Nadzywczajnej. Komisja ta, pracując w - jak widać - ekspresowym tempie, sformułowała swoje sprawozdanie, które podczas posiedzenia 7 września zostało przedstawione przez posła-sprawozdawcę Annę Paluch (druk 2121-A). Dyskusja w Sejmie była gorąca. Ostatecznie, zgodnie z sugestiami Komisji Nadzwyczajnej, 4 poprawki zgłoszone przez SLD Sejm odrzucił zdecydowaną większością głosów (m.in. poprawkę skreślającą z projektu artykuł, w którym mowa o karach pieniężnych nakładanych na urzędników szczebla samorządowego, zwlekających z wykonywaniem określonych czynności w sprawach określonych ustawą). Przyjął natomiast 1 poprawkę zgłoszoną przez PiS o charakterze doprecyzowującym zapisy art. 2 ust. 2. Stenogram z tego posiedzenia Sejmu, obejmujący treść wystąpień dotyczących opisywanego projektu ustawy, jest dostępny na stronie sejmowej.
Ustawa przewiduje, że uporządkowanie danych w KW ma się odbywać w kilku etapach. Pierwszym krokiem ma być utworzenie wykazów nieruchomości państwowych i komunalnych na poziomie powiatów. Etap drugi to sporządzenie przez wojewodów zestawień zbiorczych. W końcu minister do spraw administracji publicznej ma sporządzić taki wykaz dla całego kraju. Działania te mają pozwolić na przeprowadzenie inwentaryzacji majątku i ustalenie stanu posiadania państwa w zakresie nieruchomości. Autorzy projektu w uzasadnieniu podkreślają, że konieczność uporządkowania spraw mienia państwowego i samorządowego występuje w całym kraju, ale szczególnie ważna jest w przypadku ziem, które weszły w skład terytorium Polski po zakończeniu II wojny światowej, należących wcześniej do Rzeszy Niemieckiej. Treść ustawy wraz z uzasadnieniem.
AW
|