Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-09-10| Geodezja, Prawo, Kataster

Sejm: Porządki w księgach wieczystych


Podczas piątkowego (7 września) posiedzenia Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Za ustawą głosowało 401 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz trafi ona do Senatu.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej (6 września) zgłoszono 5 poprawek i projekt został odesłany z powrotem do Komisji Nadzywczajnej. Komisja ta, pracując w - jak widać - ekspresowym tempie, sformułowała swoje sprawozdanie, które podczas posiedzenia 7 września zostało przedstawione przez posła-sprawozdawcę Annę Paluch (druk 2121-A). Dyskusja w Sejmie była gorąca. Ostatecznie, zgodnie z sugestiami Komisji Nadzwyczajnej, 4 poprawki zgłoszone przez SLD Sejm odrzucił zdecydowaną większością głosów (m.in. poprawkę skreślającą z projektu artykuł, w którym mowa o karach pieniężnych nakładanych na urzędników szczebla samorządowego, zwlekających z wykonywaniem określonych czynności w sprawach określonych ustawą). Przyjął natomiast 1 poprawkę zgłoszoną przez PiS o charakterze doprecyzowującym zapisy art. 2 ust. 2.
Stenogram z tego posiedzenia Sejmu, obejmujący treść wystąpień dotyczących opisywanego projektu ustawy, jest dostępny na stronie sejmowej.

Ustawa przewiduje, że uporządkowanie danych w KW ma się odbywać w kilku etapach. Pierwszym krokiem ma być utworzenie wykazów nieruchomości państwowych i komunalnych na poziomie powiatów. Etap drugi to sporządzenie przez wojewodów zestawień zbiorczych. W końcu minister do spraw administracji publicznej ma sporządzić taki wykaz dla całego kraju. Działania te mają pozwolić na przeprowadzenie inwentaryzacji majątku i ustalenie stanu posiadania państwa w zakresie nieruchomości. Autorzy projektu w uzasadnieniu podkreślają, że konieczność uporządkowania spraw mienia państwowego i samorządowego występuje w całym kraju, ale szczególnie ważna jest w przypadku ziem, które weszły w skład terytorium Polski po zakończeniu II wojny światowej, należących wcześniej do Rzeszy Niemieckiej. Treść ustawy wraz z uzasadnieniem.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama