Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-21| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja, Ludzie

Zdzisław Kurczyński profesorem

Zdzisław Kurczyński – specjalista z zakresu teledetekcji i fotogrametrii z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej odebrał dziś (21 czerwca) z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację profesorską.


Zdzisław Kurczyński profesorem <br />
fot. DC
fot. DC

Zdzisław Kurczyński urodził się w 1952 r. w Czerwonej Woli (woj. świętokrzyskie). Dzieciństwo spędził w Łodzi, gdzie w 1971 r. ukończył Technikum Geodezyjne. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Po drugim roku studiów skorzystał ze stypendium Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki umożliwiającego kontynuację edukacji w Moskiewskim Instytucie Inżynierów Geodezji, Aerofotogeodezji i Kartografii (MIIGAiK). W 1976 r. z wyróżnieniem obronił pracę dyplomową. W tymże roku został słuchaczem Studium Doktoranckiego na PW. Związał się z Zakładem Fotogrametrii i włączył w prowadzone prace naukowo-badawcze oraz zajęcia dydaktyczne.

W 1979 r. został zatrudniony na stanowisku starszego asystenta w Instytucie Fo­togrametrii i Kartografii, a w 1984 r. obronił rozprawę doktorską nt. „Korekcji geo­metrycznej lotniczych obrazów skanerowych i radarowych”. W latach 1987-1988 brał udział w X Polskiej Wyprawie Polarnej Spitsbergen. W jej trakcie był odpowiedzialny za program fotogrametryczny, na który składało się kartowanie rejonów polarnych i fotogrametryczny pomiar dynamiki lodowców.

W latach 1991-1993 był zatrudniony przez PHZ Polservice w Libii na stano­wisku starszego specjalisty ds. fotogrametrii, gdzie reaktywował i kierował pracami fotolotniczymi dla Libijskiego Narodowego Programu Kartograficznego.

W latach 1995-1998 pracował w Jednostce Wdrażającej Projekt PHARE PL nr 9206, gdzie m.in. nadzorował pokrycie całego kraju kolorowymi zdjęciami lotniczymi.

W 2005 r. otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych za pracę pt. „Współdziałanie wieloźródłowych systemów obrazowania powierzchni Ziemi”. W 2008 r. awansowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Obecnie prowadzi działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w Zakła­dzie Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej. Jest autorem ponad 90 publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii, np.: „Podstawy fo­togrametrii”, „Lotnicze i satelitarne obrazowanie Ziemi” oraz „Fotogrametria”.

Aktywnie uczestniczy w życiu zawodowym i naukowym środowiska, m.in. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetek­cji, jest również redaktorem naczelnym czasopisma „Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetek­cji”. Do 2017 roku był wiceprzewodniczącym Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej.

Jest rozpoznawany w środowisku dzięki udziałowi w dużych, ogólnokrajowych projektach związanych z pokryciem kraju nowoczesnymi produktami fotogrametrycznymi, w szczególności pochodnymi zdjęć lotniczych i lotniczego skaningu laserowego. Od ponad 20 lat aktywnie współpracuje z instytucjami rządowymi odpowiedzialnymi za branżę geodezyjną, łącząc naukę z wdrażaniem nowoczesnych technologii do praktyki.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS