Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-06-21| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Fundusz inwestuje w polską firmę teledetekcyjną

Fundusz Kvarko zainwestował 1 mln zł w spółkę Hyperlab Solution, która prowadzi prace nad stworzeniem unikatowej bazy danych oraz opracowaniem autorskich algorytmów przetwarzania danych teledetekcyjnych, w szczególności hiperspektralnych.


Fundusz inwestuje w polską firmę teledetekcyjną <br />
fot. NASA/Wikipedia
fot. NASA/Wikipedia

Dzięki opracowanej technologii będzie możliwa szybka identyfikacja i kartowanie wybranych zjawisk i obiektów. Inwestycja przeprowadzona została w ramach działania BRIdge Alfa współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz w koinwestycji z funduszem INFINI.

Tradycyjne obrazy wielospektralne rejestrują od kilku do kilkunastu kanałów spektralnych, a hiperspektralne są pozyskiwane dla kilkuset kanałów (nawet powyżej 400) w bardzo wąskich zakresach. Wysoka rozdzielczość spektralna pozwala na skuteczniejszą identyfikację obiektów niż na obrazach wielospektralnych. Stworzenie bazy bibliotek spektralnych – nad czym pracuje Hyperlab Solution – pozwoli na uzyskanie danych referencyjnych dla przyszłych pomiarów hiperspektralnych.

Obecnie na polskim rynku rzadko stosuje się do celów komercyjnych techniki detekcji obiektów i zjawisk z wykorzystaniem danych hiperspektralnych. Powodem jest przede wszystkim wysoki koszt pozyskania danych oraz bardzo wymagający sposób ich analizy. Wciąż brakuje algorytmów do przetwarzania i analizy tego typu materiałów pod kątem konkretnych zastosowań w określonych dziedzinach. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie ma być rozwiązanie proponowane przez Hyperlab Solution.

– Obrazowanie hiperspektralne jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym m.in. zastosowania militarne, teledetekcję, sortowanie optyczne, nauki przyrodnicze czy też diagnostykę medyczną. Hyperlab Solution skupi się na technologiach teledetekcyjnych. To jest nowy, dynamiczny i silnie wzrostowy rynek, na którym wiele się dzieje. Powstają nowe czujniki, rośnie liczba projektów badawczych wykorzystujących hiperspektralne systemy obrazowania, poszerza się zbiór aplikacji przemysłowych, tanieją kamery, a drony i satelity są coraz bardziej dostępne. Dzisiaj nie wystarczy już jednak zrobienie zdjęcia hiperspektralnego, trzeba je jeszcze umieć przeanalizować. To jest trochę tak, jakby 100 lat temu rozdać wszystkim aparaty fotograficzne, ale nie wytłumaczyć, w jaki sposób wywoływać zdjęcia. Właśnie dlatego stworzenie dużej biblioteki krzywych spektralnych jest takie ciekawe. Nie jest to łatwy proces i bardzo mnie cieszy, że będziemy go realizować na bazie wieloletniego doświadczenia naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – powiedział prezes Kvarko Paweł Wielgus.

– Kvarko to fundusz, który docenia zaawansowane i przełomowe technologie, nad którymi obecnie pracujemy. Rejestracja obrazów za pomocą sensorów hiperspektralnych umożliwia zdalne uzyskanie krzywych spektralnych dla każdego miejsca na Ziemi. Zdalna technika pozyskiwania informacji o terenie w postaci zarejestrowanego obrazu eliminuje konieczność bezpośredniego poboru prób i pomiaru metodami tradycyjnymi. Pozwala zatem badać zjawiska naturalne bądź zagrożenia cywilizacyjne bez bezpośredniej ingerencji. Stworzenie autorskich algorytmów przetwarzania danych teledetekcyjnych oraz dużej bazy danych referencyjnych będzie znaczącym krokiem w rozwoju technologii hiperspektralnych w Polsce i na świecie – dodał prezes Hyperlab Solution i pracownik naukowy AGH dr hab. Sławomir Mikrut.

Źródło: Kvarko, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama