Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-20| Imprezy

W Ustroniu o aktualizacji rejestrów publicznych i nie tylko

Istotne zmiany w przepisach prawa, bieżące prowadzenia rejestrów publicznych oraz wdrażanie e-usług to główne tematy wykładów i dyskusji podczas konferencji naukowo-technicznej pod hasłem „Prowadzenie i aktualizacja rejestrów publicznych” (Ustroń, 13-15 czerwca).


W Ustroniu o aktualizacji rejestrów publicznych i nie tylko

Wydarzenie otworzył główny geodeta kraju dr hab. inż. Waldemar Izdebski, dla którego była to pierwsza konferencja po nominacji. W swoim exposé GGK wspomniał o konieczności nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Podczas sesji plenarnych przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa Agnieszka Zdanowicz omówiła procedury wyłączeń z produkcji rolnej, najczęstsze problemy występujące w Polsce oraz orzeczenia sądowe w tym zakresie, natomiast procedury wyłączeń z produkcji leśnej oraz leśną mapę numeryczną – przedstawiciel RDLP Krzysztof Majsterkiewicz. Seweryn Mróz zaprezentował z kolei informatyzację w PKP PLK, a dr inż. Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – zieleń 3D w miastach 3D. Zbigniew Malinowski (Geo-System) przedstawił sposób prowadzenia narad koordynacyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem internetu. Przekonywał, że gestorzy bardzo sobie chwalą tę technologię przede wszystkim za: dużą oszczędność czasu dla wszystkich stron procesu uzgadniania dokumentacji, brak konieczności przesyłania tradycyjnych zawiadomień oraz bezpośredni wgląd do bieżącego stanu wniosku.

Doświadczenia i dobre praktyki stosowane w woj. łódzkim były z kolei tematem wystąpień WINGiK-a Wojciecha Dyakowskiego oraz geodety powiatu wieluńskiego Waldemara Pęcherza. WINGiK dokonał analizy stanu geodezji w województwie, prezentując „Atlas danych woj. łódzkiego”. Jest to pomysł godny powielenia w innych województwach, pod warunkiem że z tego dokumentu skorzysta GGK oraz wojewodowie wraz ze starostami. Geodeta powiatowy omówił z kolei pomysł ujednolicenia dokumentów wchodzących w skład operatu pomiarowego, przedstawiając projekt opracowanych standardowych wymagań dla dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej przyjmowanej do PZGiK.

Artur Biela z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach omówił zasady ujawniania władającego w ewidencji gruntów i budynków. Analizę wybranych atrybutów obiektów bazy danych EGiB z punktu widzenia aktualizacji i modernizacji ewidencji przedstawił dr inż. Józef Maślanka AGH Kraków.

Natomiast Jerzy Biegalski (Softline Plus) omówił problematykę wymiany danych PZGiK w formacie GML, przedstawiając propozycję rozwiązań w zakresie aktualizacji PZGiK. Swoje wystąpienie zakończył ciekawymi wnioskami dotyczącymi wprowadzenia zmian w obowiązujących przepisach prawa:
1. Opłata ryczałtowa pobierana jednorazowo za obiekty baz danych z obszaru opracowania z prawem wielokrotnego dostępu do aktualnych danych w czasie trwania pracy geodezyjnej. Rozwiązanie to zapewni stałą dostępność do aktualnych danych PZGiK bez ponoszenia kolejnych opłat przez wykonawcę za zakupiony zestaw danych z obszaru zgłoszonej pracy geodezyjnej.
2. Obowiązek udostępniania przez systemy teleinformatyczne do prowadzenia PZGiK aktualnego stanu baz z obszaru opracowania w postaci usługi sieciowej w formacie GML. Rozwiązanie zapewni natychmiastowy dostęp do aktualnych danych PZGiK wykonawcom prac geodezyjnych działających na wspólnym obszarze, bez stosowania obecnego mechanizmu „blokowania”.
3. Aktualizacja rozporządzeń w sprawie: • osnów geodezyjnych… , • państwowego rejestru granic… w zakresie dostosowania ich modeli pojęciowych do wymogów aktualnego Modelu Podstawowego, oraz usunięcia innych znanych błędów. Rozwiązanie to poprawi jakość baz danych PZGiK.
4. Aktualizacja rozporządzeń w sprawie: • GESUT… , • BDOT i mapy zasadniczej… w zakresie błędów i usterek zgłaszanych do GUGiK przez zainteresowane strony od 2016 r. Umożliwi to uzyskanie lepszej jakości baz danych wymienianych w formacie GML.
5. Nadanie wymagalności elementów redakcyjnych KR_ObiektKarto i KR_Etykieta dla obiektów baz danych EGiB, BDOT500, GESUT.
6. Jednoznaczny zapis o obowiązku stosowania wyłącznie formatu GML w wymianie danych PZGiK w rozporządzeniu w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów… Dzięki temu rozwiązaniu nie będą stosowane zamknięte formaty danych, bazy PZGiK będą jednolite w całym kraju, a dostawcy oprogramowania będą działać na równych warunkach w zakresie wymiany danych w plikach GML.

Dyrektor WODGiK w Katowicach Alicja Kulka i główny geodeta kraju Waldemar Izdebski
podczas konferencyjnej dyskusji

Ponadto przedstawiciele firmy Esri Polska Marcin Paź oraz Marcin Milczarek zaprezentowali rozwiązania Esri do prowadzenia PZGiK. Dyskusję w poszczególnych dniach konferencji prowadzili: Alicja Kulka (dyrektor WODGiK Katowice), dr hab. inż. Tomasz Lipecki (AGH Kraków) i Andrzej Figas (geodeta województwa śląskiego). Obok GGK konferencję patronatem objęli marszałek województwa śląskiego i burmistrz Ustronia.

Źródło: SGP Katowice


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS