Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-19| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

O roli geodezji w rozpoznaniu podłoża gruntowego w drogownictwie

Po przeszło dwóch latach działań w końcową fazę realizacji wchodzi projekt „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie”. Dzięki udziałowi naukowców z AGH w rezultatach przedsięwzięcia nie zabrakło zagadnień z zakresu geodezji.


O roli geodezji w rozpoznaniu podłoża gruntowego w drogownictwie

Projekt jest efektem podpisania porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. To element wspólnego przedsięwzięcia o nazwie RID (Rozwój Innowacji Drogowych) polegającego na wsparciu badań naukowych lub prac rozwojowych w obszarze drogownictwa.

Projekt „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie” jest realizowany przez konsorcjum naukowe w składzie: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechnika Warszawska.

Efektem przedsięwzięcia są „Wytyczne wykonywania badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego”, które mają zastąpić dotychczasową Instrukcję badań podłoża gruntowego budowli drogowych i mostowych oraz Zarządzenie Dyrektora GDDKiA 58 zeszyt 7, a także ująć zapisy normy Eurokod7.

Jednym z kluczowych obszarów tych wytycznych są zagadnienia związane z geodezją. Merytoryczny zakres projektu w tym obszarze realizował Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH poprzez Katedrę Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa oraz Katedrę Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska. Wydział pełnił równocześnie funkcję koordynatora na AGH, gdyż w projekcie brały udział jeszcze dwie inne jednostki tej uczelni: Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydział Górnictwa i Geoinżynierii.

Zagadnienia poruszone w wytycznych są bardzo istotne gospodarczo, gdyż lepsze rozpoznanie podłoża gruntowego ogranicza liczbę błędów w procesie projektowania autostrad, dróg ekspresowych i innych dróg krajowych, które pozostają w zarządzie GDDKiA. Zakłada się, że realizacja prac na etapie rozpoznania podłoża zgodnie z nowymi wytycznymi przyczyni się do obniżenia kosztów roszczeń wykonawców względem GDDKiA, które pojawiają się na etapie realizacji inwestycji drogowych.

Tekst wytycznych jest złożony z trzech zeszytów:
• Wytyczne badań podłoża budowlanego w drogownictwie,
• Wytyczne do obliczeń stateczności skarp nasypów i wykopów,
• Zalecenia do monitoringu powierzchniowego i wgłębnego.

Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie

Fragment projektu wytycznych

Co wytyczne badania podłoża mają wspólnego z geodezją? Bardzo wiele. Coraz szerzej doceniana i wykorzystywana jest wartość prac i produktów geodezyjnych przez inne branżę związane z budownictwem. Udziałem w projekcie staraliśmy się ugruntować i wzmacniać to przeświadczenie, przekonując, że geodezja jest dostarczycielem informacji geoprzestrzennych, przez co staje się niezastąpionym integratorem różnych rodzajów badań realizowanych w procesie rozpoznania podłoża gruntowego poprzez ich gromadzenie i przetwarzanie narzędziami GIS/GeoBIM.

Z tego powodu treść wytycznych w sporych obszarach ujmuje zagadnienia geodezji: od klasycznej i satelitarnej, po produkty fotogrametrii i teledetekcji (poziom BSP, lotniczy, satelitarny) w zakresie wsparcia prac geologicznych, hydrologicznych, geofizycznych i geotechnicznych w procesie planowania, realizacji i dokumentowania rozpoznania podłoża gruntowego.

Dzięki wkładowi pracowników WGGiIŚ wskazane zostały źródła danych geodezyjnych i teledetekcyjnych wspierające ten proces, uporządkowane i uściślone zostały kwestie dokładności prac terenowych oraz metodyki ich prowadzenia, aby dostarczane produkty geodezyjne i teledetekcyjne realizowane były z należytą starannością i na właściwym poziomie merytorycznym. Pracownicy wydziału czynnie wspierali proces cyfrowego dokumentowania procesu rozpoznania poprzez zdefiniowanie zasad i metodologii ich gromadzenia w systemach GIS.

Obecnie wytyczne są po uzgodnieniach z GDDKiA, a ich treść została przedstawiona pracownikom 16 oddziałów terenowych GDDKiA w formie szkoleń. Wzięło w nich udział około 160 osób.

Teraz treść wytycznych została upubliczniona i przekazana do konsultacji ze środowiskiem wykonawców

Strona projektu

dr inż. Łukasz Ortyl (WGGiIŚ AGH, kierownik projektu na AGH)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS