|2018-06-18|
Geodezja, GIS, Imprezy
O przyszłości GIS-u na Podlaskim Forum
Obecnie systemy informacji przestrzennej stały się standardem, który wyznacza kierunki rozwoju komunikacji między administracją a obywatelem – mówiła podczas otwarcia XV Podlaskiego Forum GIS (Białowieża, 14-15 czerwca) Danuta Konopka, geodeta województwa podlaskiego.
– Administracja świadczy coraz więcej e-usług, dzięki którym wiele spraw możemy już załatwić przez internet bez wychodzenia z domu – kontynuowała Danuta Konopka. – Jako służba geodezyjna i kartograficzna musimy dbać o to, aby nasze systemy informacji przestrzennej były nowoczesne i jak najbardziej aktualne. Dane państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego odgrywają szczególnie istotną rolę: są to dane referencyjne dla innych branż i dziedzin gospodarki narodowej – podkreślała. Przypomniała również, że na wszystkie projekty dotyczące systemów informacji przestrzennej oraz rozwoju e-usług realizowane w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 przypada około 600 mln zł. Wartość projektów pozakonkursowych to kolejne 650 mln zł. – Są to duże pieniądze, które pozwolą utrzymać te nasze systemy w aktualności – mówiła. – Na Forum chcemy pokazać zrealizowane rozwiązania oraz zastanowić się nad kierunkami dalszego rozwoju, które będą zgodne z oczekiwaniami użytkowników – dodała.
O doświadczeniach i dobrych praktykach z wdrożenia i utrzymania SIP-u mówili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Podkreślali oni konieczność promocji systemów informacji przestrzennej, pokazywania ich zalet i możliwości, a także szkoleń – zarówno pracowników administracji, jak i przedsiębiorców. W podobnych tonie wypowiadała się Dorota Traczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Jej zdaniem wiedza o geoportalach jest nikła, a branża powinna dążyć do tego, aby zajęcia z ich obsługi realizowane były m.in. w szkołach. Przy tworzeniu i rozwijaniu regionalnych SIP-ów należy dbać przede wszystkim o jakość i aktualność danych, ich użyteczność oraz standaryzację. Niebagatelne znaczenie maja tutaj opinie użytkowników. Dorota Traczyk podkreślała również, że osoba korzystająca z geoportali wojewódzkich często ma duże trudności ze znalezieniem interesujących go danych w serwisie. Podczas Forum można się było również zapoznać GIS-owymi rozwiązaniami firm Esri Polska, Geobid, Geo-System, Intergraph czy Comarch.
Miejsce konferencji skłoniło organizatorów do poruszenia tematu Puszczy Białowieskiej. Marcin Sołoguba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku mówił o rozwoju zarządzania puszczą na przestrzeni wieków, a Krzysztof Stereńczak z Instytutu Badawczego Leśnictwa zaprezentował część wyników realizowanego przez IBL projektu pn. „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”. Podkreślał on, że dzięki integracji danych przestrzennych (np. hiperspektralnych i z lotniczego skanowania laserowego) możliwe jest wskazanie martwych drzew na terenie puszczy. Szczegółowymi badaniami w projekcie objęto m.in. świerki. W sierpniu 2016 r. zarejestrowano w Puszczy Białowieskiej 1,2 mln m3 martwych świerków, a w październiku 2017 r. już 1,8 mln m3, co stanowi ponad 40% stanu z 2015 r. Leśnicy wycięli z kolei około 120 tys. m3, głównie przy szlakach komunikacyjnych – mówił Krzysztof Stereńczak.
Uczestnicy Forum
Podlaskie Forum GIS to nie tylko prelekcje. Tegorocznymi atrakcjami były: zwiedzanie Cerkwi św. Mikołaja w Białowieży oraz przejazd Wąskotorową Kolejką Leśną.
W Cerkwi św. Mikołaja
Organizatorami XV Forum GIS byli: WODGiK w Białymstoku i SGP Oddział w Białymstoku. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Damian Czekaj
|