Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Studenci AGH mierzą perełki Ziemi Sanockiej

W piękny czerwcowy weekend (1-4 czerwca) studenci Koła Naukowego KNGK Geoinformatyka działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie przyjechali na Podkarpacie, w okolice Sanoka, by połączyć przyjemne z pożytecznym oraz teorię z praktyką.


Studenci AGH mierzą perełki Ziemi Sanockiej <br />
KNGK Geoinformatyka i skaner laserowy ZF Imager 5010c (opr. własne)
KNGK Geoinformatyka i skaner laserowy ZF Imager 5010c (opr. własne)

10 członków koła wraz ze swoimi opiekunami – dr inż. Pauliną Lewińską i dr. inż. Stanisławem Szombarą uczestniczyło w pomiarach w ramach grantu rektora AGH „Geodezyjna i fotogrametryczna inwentaryzacja ginących zabytków kultury materialnej dawnej Ziemi Sanockiej”.

Dzięki współpracy z lokalnym środowiskiem naukowym reprezentowanym przez Marcina Glinianowicza (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku) i dr. Piotra Kotowicza (Muzeum Historyczne w Sanoku) udało się określić najpilniejsze potrzeby inwentaryzacyjne zabytków architektonicznych dawnej Ziemi Sanockiej. Na tegoroczną kampanię pomiarową wybrano dwa obiekty: Zamek Sobień w Manastercu oraz Kościół i Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu. Pierwszy z nich wymagał szczególnej uwagi ze względu na swą historię oraz stan, w jakim obecnie się znajduje. Pomiary udało się zrealizować dzięki uprzejmości gospodarzy terenu, czyli Nadleśnictwa Lesko oraz Urzędu Miasta i Gminy Zagórz. Gdyby nie ich pomoc i zainteresowanie, inwentaryzacja mogłyby nie dojść do skutku.

Najpierw wykonano pomiar Zamku Sobień. Ze względu na rezerwat przyrody i ograniczony dostęp do obiektu, inwentaryzację wykonano metodami zdalnymi. Studenci, pod czujnym okiem opiekunów, przy pomocy skanera laserowego Z+F Imager 5010c pozyskali gęste chmury punktów z 31 stanowisk pomiarowych. Chmury te zostaną połączone i wykorzystane jako podstawa do opracowania wirtualnego modelu 3D ruin zamku. Drugą zastosowaną metodą pomiarową była fotogrametria naziemna bliskiego zasięgu. Pod tym terminem kryje się odpowiednie wykonanie zdjęć fotograficznych obiektów architektonicznych, a następnie ich przetwarzanie w celu pozyskania trójwymiarowych modeli. Ze względu na kształt, położenie i sąsiedztwo bogatej roślinności wykonanie tych pomiarów było szczególnie trudne.

U góry: fragment murów Zamku Sobień – widoczne kule i tarcze referencyjne służące do łączenia chmur z różnych stanowisk pomiarowych. U dołu: fragment pierwszej chmury punktów z Zamku Sobień (opr. własne)

U góry: fragment murów Zamku Sobień – widoczne kule i tarcze referencyjne służące do łączenia chmur z różnych stanowisk pomiarowych. U dołu: fragment pierwszej chmury punktów z Zamku Sobień (opr. własne)

Należy podkreślić, że przeprowadzone pomiary terenowe poprzedzone były analizą materiałów historycznych i danych geodezyjnych. Szczególnie interesujące okazały się zdjęcia udostępnione w bazie Polona i na stronach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jeżeli chodzi o analizę danych geodezyjnych, to sprawdzono i porównano ze sobą mapy topograficzne, numeryczny model terenu powstały jako pochodna lotniczego skanowania laserowego oraz zawartość bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k).

Opracowanie i wizualizacja danych przestrzennych dotyczących Góry Sobień (opracowanie własne)

Opracowanie i wizualizacja danych przestrzennych dotyczących Góry Sobień (opracowanie własne)

Kolejnym inwentaryzowanym obiektem były wciąż okazałe ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Tam również przeprowadzono skanowanie laserowe i pozyskano zdjęcia na potrzeby modelu 3D. Głównym obiektem zainteresowania były powoli znikające pozostałości ściennych malowideł. Zostaną one zinwentaryzowane i opracowane w formie precyzyjnych fotoplanów. Pozwoli to na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń, ale i – miejmy nadzieję – w przyszłości pomoże również służbom konserwatorskim w ich odtworzeniu. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, przy pomocy kamery zamontowanej na dronie wykonano pomiary z powietrza.

W trakcie prac studenci nie tylko utrwalali wiedzę zdobytą w Krakowie, ale i uczyli się nowych dla siebie technologii, m.in. precyzyjnych pomiarów GNSS, które pozwolą na zintegrowanie wykonanych pomiarów z innymi danymi geodezyjnymi. Część prac kameralnych zostanie zrealizowana w ramach prac inżynierskich i magisterskich.

Poza pracą nie zabrakło również czasu na odpoczynek. Wspólnie spędzone chwile pomogły naładować akumulatory przed sesją egzaminacyjną. Wieczorne spacery po Lesku, gdzie studenci nocowali, podziwianie panoramy z szybowiska w Bezmiechowej i zwiedzanie skansenu w Sanoku pozwoliły stwierdzić, że nie jest to ostatnia wizyta studentów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na pięknej Ziemi Sanockiej.

W pomiarach uczestniczyli studenci obu kierunków prowadzonych przez WGGiIŚ, tj. geodezji i kartografii oraz inżynierii środowiska. Rekrutacja na nie oraz na nowy kierunek geoinformacja jest już otwarta. Być może ktoś z obecnych maturzystów czytających ten tekst, podejmie w tym roku studia na dowolnym kierunku studiów na WGGiIŚ i wstąpi do naszego koła naukowego, a w przyszłości zrobi kolejną sesję pomiarową wspomnianych wyżej zabytków. Do śledzenia postępu prac zapraszamy na strony Facebookowe zarówno wydziału (WGGIIS.AGH), jak i koła naukowego (KNGKAGH).

dr inż. Stanisław Szombara, dr inż. Paulina Lewińska (opiekunowie Koła), inż. Marta Zygmunt, inż. Anna Żądło (studentki - kierowniczki wyjazdu)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS