wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-06-14| Mapy

Na mapie Europy pojawi się nowa nazwa państwa

Po wielu latach sporów Ateny i Skopje wreszcie doszły do porozumienia odnośnie do stosowania nazwy Macedonia.


Na mapie Europy pojawi się nowa nazwa państwa <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Republika Macedonii powstała po odłączeniu od Jugosławii w 1991 roku. Od samego początku Grecja była jednak przeciwna stosowaniu tej nazwy. Południowy sąsiad argumentował m.in., że region Macedonii obejmuje znacznie szerszy obszar niż tylko to jedno państwo. Nazwa ta jest stosowana również w odniesieniu do północnej części Grecji, w związku z tym Grecy obawiali się roszczeń terytorialnych ze strony swoich sąsiadów.

W efekcie tego sporu przez wiele lat Republika Macedonii funkcjonowała na forum ONZ po karkołomną nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, w skrócie FYROM. Ten konflikt nie tylko uderzał w dumę narodową tego kraju, ale także uniemożliwiał mu rozpoczęcie negocjacji ws. przystąpienia do Unii Europejskiej.

Po blisko trzech dekadach negocjacji wygląda na to, że obu stronom wreszcie udało się osiągnąć porozumienie. Kompromisową nazwą ma być Republika Macedonii Północnej. Formalnie decyzję w tej sprawie mają przegłosować parlamenty obu państw – powinno to nastąpić jeszcze przed unijnym szczytem zaplanowanym na koniec czerwca.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt