Jak zachwala nowego drona Leica, dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji Aibot pozwala pozyskiwać dane przestrzenne w krótszym czasie. Producent zwraca także uwagę na intuicyjny interfejs użytkownika tej platformy.
Wśród kluczowych zalet wymienia przede wszystkim ścisłą integrację ze swoim oprogramowaniem geodezyjnym i fotogrametrycznym. Dzięki aplikacji Leica Infinity na podstawie zdjęć z Aibota możliwe jest generowanie ortofotomapy, modeli terenu czy chmury punktów. Następnie w programach Cyclone czy Cloudworx dane te mogą łączone z innymi typami pomiarów, np. z naziemnym skanowaniem laserowym czy danymi z odbiorników GNSS bądź tachimetrów.
Platforma Aibot dostępna jest w dwóch wersjach: SX i CX. Pierwsza przeznaczona jest do celów geodezyjnych, w tym generowania modeli 3D, pomiarów katastralnych czy prowadzenia inspekcji obiektów infrastrukturalnych. Model CX zaprojektowano natomiast z myślą o cyklicznej inwentaryzacji terenów budowlanych.
JK
Zainteresowanych tematem wykorzystania bezzałogowców w celach geodezyjnych odsyłamy do naszego najnowszego niezbędnika „Drony dla geodety”. Prezentujemy w nim ofertę pomiarowych platform UAV oraz aplikacji do obróbki zdjęć, a także opisujemy najciekawsze projekty zrealizowane z wykorzystaniem tego typu technologii