Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-11| Teledetekcja

Skutki pożaru na zobrazowaniach Planet

W ostatnim czasie mamy do czynienia z plagą pożarów. Od ponad 2 miesięcy płoną wysypiska śmieci. Wysokie temperatury oraz małe ilości odpadów sprzyjają także pożarom lasów. W zeszłym tygodniu (6 czerwca) żywioł dotkliwie doświadczył Nadleśnictwo Rytel (Leśnictwo Mylof), które walczy ze skutkami nawałnicy z sierpnia ub.r. Teraz efekt ciężkiej pracy leśników stanął w płomieniach.


Skutki pożaru na zobrazowaniach Planet <br />
Leśnictwo Mylof, zdjęcie górne przed pożarem, dolne - po
Leśnictwo Mylof, zdjęcie górne przed pożarem, dolne - po

Zmiany w środowisku wywołane pożarami są bardzo dobrze widoczne na zobrazowaniach satelitarnych. Można je obserwować dzięki temu, że zwęglone obszary w charakterystyczny sposób odbijają fale elektromagnetyczne zwłaszcza w zakresie pasma czerwonego i podczerwonego. Duże znaczenie ma także krótki czas rewizyty pozwalający obserwować zmiany. Zobrazowania satelitarne Planet są przykładem obrazów, które idealnie wpasowują się w te kryteria. Częsta rewizyta pozwala na uzyskanie odpowiednich zobrazowań wykonanych po pożarze oraz przed zdarzeniem, nawet przy zachmurzeniu.

Kłopoty Nadleśnictwa zaczęły się w nocy z 11/12 sierpnia 2017 roku, kiedy to olbrzymia nawałnica zniszczyła kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasu. Później rozpoczął się bardzo pracowity okres prac porządkowych. Kiedy na części obszarów prace dobiegały końca, a drewno było ułożone w stosy – w leśnictwie Mylof doszło do pożaru, który „dokończył” prace, niszcząc zebrane drewno. Z analizy wykonanej na podstawie zobrazowań satelitarnych Planet wynika, że pożar zajął powierzchnię ok. 1,5 ha. Zmiany, jakie zaszły na tym obszarze w ciągu ostatniego roku, można zaobserwować na poniższej animacji.

Nagranie z akcji gaśniczej

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS