Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-01| Geodezja, GIS, Mapy

System PZGiK w powiecie warszawskim zachodnim po zmianach

Pod koniec 2016 r. w Starostwie Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim wdrożono system EWID2007 firmy Geomatyka-Kraków. Zastąpił on wszystkie dotychczasowe systemy i oprogramowania do prowadzenia zadań z zakresu geodezji i kartografii.


System PZGiK w powiecie warszawskim zachodnim po zmianach

Projekt ten wzbudził wiele emocji i zaniepokojenie zarówno wśród stałych interesantów komórek realizujących zadania starosty z zakresu geodezji (przede wszystkim geodetów i pracowników urzędów gmin), jak i wśród samych pracowników Starostwa. Po półtorarocznym okresie produkcyjnej pracy Systemu i osiągnięciu pełnej stabilności obecnie wdrażane są nowe rozwiązania w zakresie e-usług i prowadzone są prace, których celem jest zwiększenie zabezpieczenia danych oraz uporządkowanie i polepszenie ich jakości.

W ramach zrealizowanego projektu przekonwertowano bezstratnie dane z pięciu różnych systemów i aplikacji, a także z niezależnych plików i katalogów do jednej relacyjnej bazy danych oraz uruchomiono e-usługi administracji. Jednocześnie zmieniono strukturę organizacyjną w celu uproszczenia i przyspieszania przebiegu typowych procesów związanych z realizacją zadań i wykorzystaniem Systemu. Po produkcyjnym wdrożeniu rozwiązania dokonano szeregu korekt obiegu dokumentacji i etatyzacji dla poszczególnych grup pracowników. Ponadto rozpoczęto uruchamianie i wprowadzanie poprawek do poszczególnych portali webowych oferujących e-usługi administracji, w tym rozwiązania w pełni automatyczne (na 5 poziomie dojrzałości). Obecnie uruchomione są Portale:

• Mapowy – dający możliwość wglądu do pełnej treści mapy zasadniczej, a także wyszukania działki, dokonania podstawowych pomiarów na mapie, wydruku fragmentu mapy. Portal pozwala również na doczytanie informacji z dostępnych usług sieciowych, z mapy glebowo-rolniczej oraz prezentację niektórych analiz danych z bazy danych EGiB. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r. zarejestrowano ponad 26 800 odwiedzin portalu.

• Geodety – pozwalający na w pełni zautomatyzowaną obsługę zgłoszeń prac geodezyjnych (wraz z pozyskiwaniem dowolnie wybranych danych, procesem obliczania i realizacji płatności), a także wymianę protokołów weryfikacji i możliwość podglądu statusu sprawy (w ciągu pierwszych 4 miesięcy br. zgłoszono w ten sposób 97% ze wszystkich 2208 zgłoszonych prac geodezyjnych). W połowie maja w Portalu Geodety zarejestrowanych było 432 użytkowników.

• Rzeczoznawcy – umożliwiający w pełni zautomatyzowaną obsługę pozyskiwania danych i informacji z RCiWN, a także podglądu treści aktów notarialnych (w ciągu pierwszych 4 miesięcy 2018 r. w ten sposób zrealizowano 90% ze wszystkich 334 zapytań o dane RCiWN). W połowie maja w Portalu Rzeczoznawcy zarejestrowanych było 265 użytkowników.

• Narada koordynacyjna – umożliwiający w pełni zdalne przeprowadzenie narady koordynacyjnej (w ciągu pierwszych 4 miesięcy 2018 r. w ten sposób zrealizowano 100% ze wszystkich 252 narad koordynacyjnych). W Portalu do połowy maja zarejestrowało się 70 użytkowników z 31 jednostek organizacyjnych. Portal umożliwia również złożenie wniosku na naradę koordynacyjną (w ciągu pierwszych 4 miesięcy 2018 r. w ten sposób złożono 29% ze wszystkich 273 wniosków). Do połowy maja zarejestrowało się 50 wnioskodawców.

• Gminy – pozwalający na wgląd do danych EGiB pracownikom gmin oraz innych urzędów i ich jednostek organizacyjnych wraz z możliwością podglądu historii zmian i przygotowania wybranych raportów. W połowie maja w Portalu zarejestrowanych było 277 użytkowników z 15 jednostek organizacyjnych.

• Branżysty – umożliwiający wgląd do danych mapy zasadniczej oraz uzupełnianie i wprowadzanie korekt dla wytypowanych atrybutów obiektów GESUT, które pozostają w zarządzie danej jednostki organizacyjnej. Portal uruchomiono produkcyjnie w kwietniu 2018 r. i na połowę maja zarejestrowanych było w nim 10 użytkowników z 4 jednostek organizacyjnych.

• Komornika – umożliwiający pozyskanie informacji, czy określony podmiot figuruje w bazie danych EGiB, a następnie ewentualne pozyskanie danych o przedmiocie władania. Pomimo rozpowszechnienia wiedzy o takiej możliwości w środowisku komorniczym, w Portalu zarejestrowało się jedynie 5 komorników, którzy złożyli 1 wniosek o wypis i dokonali 27 wejść sprawdzających, czy podmioty posiadają nieruchomości.


Portal Mapowy

Portale Geodety i Gminy uruchomiono jeszcze w 2016 r., w pierwszej kolejności po konwersji danych. Obecnie we wszystkich komponentach Systemu zarejestrowanych jest, wraz z pracownikami Starostwa, ok. 1200 użytkowników, którzy posiadają indywidualne loginy i hasła oraz indywidualny zakres uprawnień.

Po wdrożeniu Systemu i ustabilizowaniu struktur i procesów obsługa typowych opracowań geodezyjnych przez urząd – od momentu złożenia informacji o zakończeniu pracy geodezyjnej do czasu poinformowania wykonawcy prac o przyjęciu materiałów do PZGiK (przy braku uwag weryfikacyjnych oraz braku absencji osób weryfikujących) – trwa zazwyczaj nie dłużej niż 4-5 dni roboczych. Dwustronna wymiana danych z wykonawcami prac geodezyjnych może następować za pomocą plików w formacie GML, jednak ze względu na niedoskonałości modeli danych w tym formacie oraz znaczne koszty programów umożliwiających obróbkę tych plików przez geodetów, zazwyczaj wymiana ta odbywa się poprzez charakterystyczne dla programów TurboMapa i TurboEwid pliki w formacie KCD.

W najbliższych miesiącach planowane jest również wprowadzenie możliwości składania przez geodetów operatów technicznych do PZGiK w formie elektronicznej z wykorzystaniem Portalu Geodety. Pewną niedogodnością w zakańczaniu prac geodezyjnych są niezbędne tzw. blokady danych na obszarze pobieranych plików do modyfikacji. Dzięki wprowadzonym ograniczeniom terminów modyfikacji, w większości przypadków problem ten nie stanowi jednak poważnego utrudnienia w procesie realizacji prac przez geodetów.

Dariusz Pręgowski, geodeta powiatu warszawskiego zachodniego


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS