Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-05-21| Geodezja, Edukacja

Geodeci na basenie

8-osobowa grupa studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej – większość z nich to członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” – podjęła się realizacji nietypowego zlecenia. Na prośbę dyrekcji basenu AGH młodzi geodeci wykonali pomiary obiektu niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Nad merytoryczną stroną projektu czuwała dr Anna Przewięźlikowska.


Geodeci na basenie

Jednym z zadań był pomiar trzech niecek pływalni. Wykorzystując tachimetr oraz zestaw luster, wykonaliśmy dla każdej z nich po kilka przekrojów podłużnych i poprzecznych. Ponadto pomierzyliśmy czołówki. Praca ta nie należała do najłatwiejszych, ponieważ baseny wypełnione były wodą i znajdowali się w nich pływacy. Chcąc w jak najmniejszym stopniu ingerować w prawidłowe funkcjonowanie pływalni, pomiary zaczęliśmy wczesnym rankiem, kiedy z obiektu korzystało niewiele osób. Wyniki naszej pracy pozwolą określić m.in. liczbę ratowników przypadających na każdą z niecek, gdyż ta zależy od wymiarów basenu.

Kolejnym zadaniem był pomiar powierzchni przeszklonych fragmentów południowej ściany budynku. Słońce przedostające się przez okna stymuluje rozwój bakterii w wodzie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ich przesłonięcie. Zdobyte przez nas dane pozwolą m.in. oszacować koszty wykonania przesłon.



Ostatnim etapem zlecenia był pomiar powierzchni terenów zielonych oraz dróg i parkingów wokół basenu. Dostarczone przez nas wyniki zostaną wykorzystane przez dyrekcję obiektu podczas przygotowywania przetargów na odśnieżanie (okres zimowy) oraz koszenie trawników (okres letni).

Pogoda i humory dopisywały nam przez cały dzień pracy. Obecnie zajmujemy się opracowaniem wyników i przygotowaniem dokumentacji zgodnie z wytycznymi dyrekcji basenu. Cieszymy się, że rezultaty naszych pomiarów znajdą praktyczne zastosowanie, i wierzymy, że doświadczenie zdobyte w nietypowych warunkach zaprocentuje w przyszłości.

Jakub Broda, KNG Dahlta


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama