Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-05-14| Geodezja, Prawo

Podział nieruchomości a warunki zabudowy

Kiedy istnieje obowiązek opiniowania wstępnego projektu podziału nieruchomości? Kiedy możliwe jest jego opiniowanie w odniesieniu do decyzji o warunkach zabudowy? Odpowiedź na te pytania da nam prezentowany w majowym wydaniu GEODETY przez sędzię Magdalenę Durzyńską przypadek pewnej nieruchomości położonej na obszarze, dla którego nie uchwalono MPZP.


Podział nieruchomości a warunki zabudowy <br />
Fragment mapy 1
Fragment mapy 1
Prezydent miasta w 2017 r. negatywnie zaopiniował wstępny projekt podziału nieruchomości stanowiącej działkę nr 49 i 51, wskazując na jego sprzeczność z przepisami odrębnymi, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało to postanowienie w mocy. SKO wskazało, że zgodnie z art. 93 ust. 1-3 ustawy o gospodarce nieruchomoś­ciami (DzU z 2018 r., poz. 121; dalej: ugn) podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a gdy nieruchomość jest położona na obszarze, dla którego brak jest MPZP, jeśli spełnia warunki, o których mowa w art. 94 ust. 1 ugn, tj. braku sprzeczności z przepisami odrębnymi albo zgodności z zapisami decyzji o warunkach zabudowy i zagos­podarowania terenu.

Choć w rozpatrywanym przypadku nieruchomość położona jest na obszarze, dla którego nie uchwalono MPZP, to decyzją z 2011 r. ustalone zostały warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na: lremoncie i zmianie sposobu użytkowania budynku o charakterze użytkowym na budynek restauracji na części działki nr 49; lbudowie parkingu na części działki nr 45.

Decyzja nie obejmuje całej nieruchomości opisanej we wniosku o podział, w związku z czym organ dokonał oceny możliwoś­ci wydzielenia projektowanych działek przez pryzmat zgodności tylko w zakresie części nieruchomości nią objętej oraz braku sprzeczności z przepisami odrębnymi. Wskazał, że termin ten obejmuje akty prawodawcze powszechnie obowiązujące normujące gospodarowanie terenami, czyli w szczególności obejmujące przeznaczenie terenu oraz sposób korzys­tania z nieruchomości.

Spójrzmy na mapę, która stanowi załącznik graficzny do postanowienia opiniującego (mapa 1). Działki nr 49 i 51 stanowią jedną nieruchomość w znaczeniu cywilistycznym i są objęte jedną księgą wieczystą. Projektowany podział tej nieruchomości przewiduje utworzenie działki nr 49/1 zabudowanej budynkiem restauracji, działki nr 49/2 zabudowanej budynkiem głównym oraz działek nr 49/3 i nr 51/1 zabudowanych poszczególnymi częściami dwóch jednokondygnacyjnych budynków oraz niezabudowanej działki nr 51/2. Z kolei decyzja o warunkach zabudowy obejmuje teren oznaczony na załączniku do niej (mapa 2) literami ABCDEFGHA, przy czym ok. 430 m2 tego terenu znajduje się w granicach dzielonej działki nr 49.

SKO podało, że projektowany podział nie jest zgodny z ustaleniami tej decyzji w zakresie obszaru obejmującego inwestycję. Zwrócił też uwagę na pozbawienie posadowionego na projektowanej działce nr 49/1 budynku restauracji bezpośredniego dostępu do ul. Malczyckiej, gdyż decyzja z 2011 r. określiła warunki zmiany sposobu użytkowania lokalu użytkowego na restaurację z bezpośrednim dostępem do tej ulicy z uwzględnieniem istniejącego wjazdu stanowiącego według projektu wjazd na działkę nr 49/2…

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS