Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-05-11| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Senat bez uwag do zmian w IIP

Podczas dzisiejszego posiedzenia (11 maja) Senat przyjął bez poprawek projekt ustawy, która odpowiedzialność za infrastrukturę informacji przestrzennej przenosi z Ministerstwa Cyfryzacji do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.


Senat bez uwag do zmian w IIP

Za ustawą głosowało 54 senatorów, a przeciw – 27. Teraz, by przepisy weszły w życie, potrzeby jest już tylko podpis prezydenta oraz publikacja w Dzienniku Ustaw.

Przypomnijmy, że pod koniec 2015 roku, gdy rząd Beaty Szydło rozpoczynał urzędowanie, sprawy IIP (podobnie jak geodezja i kartografia) leżały w gestii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Resort ten rozdzielono jednak na Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawy geodezji i kartografii przeniesiono wówczas do ministra odpowiedzialnego za dział „budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo” (czyli ministra infrastruktury i budownictwa), a kwestie związane z IIP trafiły do ministra właściwego ds. informatyzacji. Natomiast po styczniowej rekonstrukcji rządu geodezja i kartografia zostały przeniesione do ministra inwestycji i rozwoju.

Przegłosowana właśnie ustawa o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej zakłada, że resort ten zajmie się również IIP. Jak napisano w uzasadnieniu projektu, MIiR zostanie wyposażone w narzędzie, które umożliwi pozyskanie niezbędnych informacji dla potrzeb inwestycyjnych oraz pozwoli na realne monitorowanie wyników podejmowanych decyzji i wprowadzanych zmian w przestrzeni gospodarczej kraju. „Powyższe zmiany pozwolą na skupienie w jednym resorcie wszystkich instrumentów (geodezja i kartografia, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, infrastruktura informacji przestrzennej, nowoczesne opracowania cyfrowe) niezbędnych do utworzenia centrum usług geoinformacyjnych rządu. Integracja tych instrumentów oznacza stworzenie podstaw do rozwoju w Polsce nowoczesnej gałęzi gospodarki, jaką jest sektor geoinformacyjny” – czytamy w uzasadnieniu.

Ustawa zakłada, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej również przejdzie pod skrzydła MIiR. Dotychczasowi członkowie Rady zachowają swoje członkostwo, choć w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie tej nowelizacji minister rozwoju będzie mógł skierować do premiera wniosek o wyznaczenie członków RIIP, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 8 ustawy o IIP (chodzi tu o „przedstawicieli innych organów administracji rządowej w randze sekretarza lub podsekretarza stanu”), a także powołać członków Rady, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 10 tego aktu („czterech przedstawicieli instytucji naukowych lub organizacji pozarządowych”).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS