Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-05-10| Mapy

Syntetycznie o atlasach szkolnych

Ukazał się kolejny, 42. tom Rozpraw Naukowych Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr pt. „Polskie szkolne atlasy geograficzne 1771-2012”. Autorem publikacji jest dr Waldemar Spallek z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego.


Syntetycznie o atlasach szkolnych

Monografia jest pierwszym w polskiej literaturze naukowej syntetycznym opracowaniem poświęconym najpowszechniejszemu rodzajowi dzieł kartografii atlasowej, jakim są szkolne atlasy do nauczania geografii. Jednym z głównych celów badawczych stojącym przed autorem monografii było zebranie informacji o wszystkich zidentyfikowanych wydaniach polskich szkolnych atlasów geograficznych oraz dokonanie analizy ich form i treści. Zbadano kształtowanie się koncepcji tego typu dzieł w kontekście historycznym, przestudiowano ewolucję takich elementów kompozycyjnych, jak: układ treści, makiety tablic atlasowych i podstawy matematyczne map.

Wyniki badań pozwoliły potwierdzić postawioną hipotezę badawczą, że historyczny rozwój szkolnych atlasów geograficznych odzwierciedlał rozwój nauk geograficznych, w tym kartografii oraz dydaktyki geografii, a zarazem odbywał się pod silnym wpływem uwarunkowań politycznych. W związku z tym przyjęta w książce periodyzacja dziejów polskiej szkolnej kartografii atlasowej nawiązuje przede wszystkim do historii politycznej ziem polskich. Podsumowaniem rozważań nad koncepcją polskich szkolnych atlasów geograficznych była próba ich kompleksowej klasyfikacji.

Treść monografii została podzielona na trzy części. W pierwszej części (rozdziały 1, 2 i 3) opisano genezę szkolnych atlasów geograficznych oraz czynniki wpływające na kształtowanie się ich koncepcji i rozwój polskiej kartografii szkolnej. W części drugiej (rozdział 4) zaprezentowano historię polskich szkolnych atlasów geograficznych. Przedstawiono krótką charakterystykę sytuacji politycznej w danym okresie, ze szczególnym uwzględnieniem stanu polskiej oświaty. Ponadto podano krótkie informacje o poszczególnych dziełach i ich twórcach. W trzeciej części (rozdział 5) zawarto syntetyczne podsumowanie dorobku polskiej kartografii szkolnej w zakresie atlasów geograficznych. Opisano m.in. wzrost liczby publikowanych atlasów w poszczególnych okresach historycznych, proweniencję atlasów oraz ośrodki wydawnicze i wydawnictwa, dominujące w różnych okresach historii polskiej szkolnej kartografii atlasowej.

Monografia „Polskie szkolne atlasy geograficzne 1771-2012” w wersji elektronicznej

Źródło: Zakład Geoinformatyki i Kartografii UWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama