wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-05-09| GNSS, GIS, Mapy, Software

Google prezentuje wizualny system pozycjonowania

Podczas dorocznej konferencji „I/O” Google zaprezentował sporo nowości technologicznych, nad którymi pracuje. Wśród nich jest Visual Positioning System (VPS), który ma wzbogacić mobilne Mapy Google.


Google prezentuje wizualny system pozycjonowania

Choć aplikacje lokalizacyjne stają się coraz bardziej intuicyjne, to podczas rozpoczynania nawigacji wielu użytkowników wciąż ma problem ze zorientowaniem się, w którą stronę powinni zacząć swoją podróż, by dotrzeć do celu. Rozwiązaniem ma być VPS – funkcja integrująca wskazania odbiornika satelitarnego z wbudowaną w smartfon kamerą. Aplikacja analizuje obraz z aparatu, wyszukując w otoczeniu użytkownika charakterystyczne punkty. Na tej podstawie wyznaczana jest zarówno pozycja, jak i orientacja urządzenia.

Na podstawie wskazań VPS nowa wersja Map Google będzie w trybie rzeczywistości rozszerzonej wyświetlać intuicyjne wskazówki dotyczące kierunku poruszania się. Mogą to być po prostu strzałki, a może też być animowana postać – przykładem z konferencji „I/O” był lis.

Zaletą VPS ma być nie tylko wysoki stopień intuicyjności nawigacji, ale także podwyższona dokładność pozycjonowania wśród gęstej zabudowy. Na razie Google nie zdradza jednak szczegółów w tym zakresie. Nie wiadomo również, kiedy nowa funkcja zostanie udostępniona użytkownikom oraz w jakich krajach i miastach będzie dostępna.

Google Visual Positioning System (VPS)

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dokąd zmierzamy wpatrzeni w ekrany? Dalej i szybciej, niż analogicznie wpatrzeni w analogowe mapy podczas jady samochodem czy spaceru chodnikiem. Tylko tu można sobie też włączyć komendy głosowe. Mam ogromny sentyment do papierowych map, które są w większości przypadków przyjemniejsze dla oka, niż cyfrowe. I w bardzo dużej rozdzielczości widać i ogół, i szczegół jednocześnie. Ale do nawigacji lepsze wypiera dobre.
 3 
odpowiedz zgłoś
@oo. Do nowoczesności i rozwijania nowych technologii. A ludzie, którzy wolą stać w miejscu lub się cofać zawsze mogą to zrobić :)
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
co z baterią? w tym trybie może jej szybko zabraknąć a zdezorientowany użytkownik takiego systemu bez zwykłej mapy na pewno sobie nie poradzi. Mam wrażenie, że cała ta autonomiczność i pochodne rozwiązania są bardziej dla małp niż dla ludzi. Nie obrażając tych sympatycznych zwierząt. Ludzie mają chodzić po chodnikach wpatrzeni w ekrany...? Dokąd zmierzamy?
 9 
 7 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS