Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-30| Geodezja, Prawo, Kataster

Jak wyglądają nowe zasady doskonalenia zawodowego wśród rzeczoznawców?

28 kwietnia weszły w życie przepisy określające zasady stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych. Zagadnienie o tyle ciekawe, że w branży geodezyjnej również podnoszony jest postulat wprowadzenia tego typu doskonalenia.


Jak wyglądają nowe zasady doskonalenia zawodowego wśród rzeczoznawców?

Nowe rozporządzenie określa sposoby doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, sposoby dokumentowania tego obowiązku i sposób oceny spełnienia tego obowiązku. Przepisy przewidują następujące zasady doskonalenia zawodowego:
1)Ukończenie organizowanych przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych warsztatów, w trakcie których:
• co najmniej 80 proc. czasu kształcenia stanowią zajęcia praktyczne,
• zajęcia wykonywane są pod nadzorem rzeczoznawcy majątkowego posiadającego doświadczenie w zakresie tematyki, której dotyczy warsztat.
2) Ukończenie studiów wyższych, studiów trzeciego stopnia, studiów podyplomowych, szkoleń lub kursów.
3) Udział w konferencjach lub sympozjach naukowych.
4) Własne lub współautorskie publikacje książkowe.
5) Własne lub współautorskie artykuły w czasopismach.

Wymagana tematyka doskonalenia to określanie wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, lub sporządzanie opracowań i ekspertyz, niestanowiących operatu szacunkowego, wymienionych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

W ciągu roku kalendarzowego rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany do uzyskania co najmniej 12 punktów za doskonalenie kwalifikacji na sposoby wymienione w rozporządzeniu, w tym co najmniej 6 punktów za ukończenie warsztatów organizowanych przez organizacje zawodowe.

Co konkretnie oznaczają te punkty? Na przykład za udział w konferencji naukowej rzeczoznawca może otrzymać 1 pkt za każde 2 godziny (przy czym godzina oznacza 45 min), ale nie więcej niż 6 pkt w ciągu roku. Podobnie punktowane są szkolenia lub warsztaty. Z kolei za opublikowanie artykułu można otrzymać 2 pkt.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS