Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-30| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Edukacja, Imprezy

O dobrych praktykach w zakresie geoinformacji

Geoinformacja zmienia nasz świat” – książkę pod takim tytułem opublikowali właśnie Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Jest ona wstępem do szkoleń dla urzędników, które ruszą już w maju.


O dobrych praktykach w zakresie geoinformacji

Wydanie tej publikacji było elementem wartego 1,2 mln zł projektu „Podnoszenie kompetencji cyfrowych e-administracji – programy szkoleniowe i publikacje dla użytkowników infrastruktury informacji przestrzennej – etap I”. W jego ramach opracowano również dwa programy edukacyjno-szkoleniowe ukierunkowane na podnoszenie kompetencji i wiedzy pracowników administracji publicznej z zakresu infrastruktury informacji przestrzennej (IIP).

Koncepcja książki „Geoinformacja zmienia nasz świat” została opracowana przez Zespół Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz GUGiK. W skład rady eksperckiej przygotowującą tę publikację weszli: prof. Alina Maciejewska (przewodnicząca), Maria Andrzejewska, Adam Augustynowicz, prof. Elżbieta Bielecka, Piotr Brzeski, prof. Jacek Kozak, Krzysztof Mączewski, Ewa Sikora, dr hab. Przemysław Śleszyński, Robert Widz oraz dr Ewa Wysocka.

W książce poruszono takie zagadnienia, jak: powiatowy zasób geodezyjny, otwieranie danych przestrzennych, wdrażanie dyrektywy INSPIRE, wykorzystanie technologii geoinformacyjnych w działalności jednostek samorządu terytorialnego, wykorzystanie IIP w planowaniu przestrzennym czy dobre praktyki w zakresie IIP.

Przygotowane materiały edukacyjno-szkoleniowe oraz książka będą podstawą szkoleń dla pracowników jednostek samorządowych i służby geodezyjnej i kartograficznej organizowanych przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z GUGiK w ramach wartego 1,5 mln zł projektu „Akcja geoinformacja”. Odbędą się one w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Pierwsze kursy zaplanowano na koniec maja. Są one ukierunkowane na praktyczne wykorzystanie IIP, w tym danych geoprzestrzennych, na potrzeby zadań dotyczących:
• procesów inwestycyjno-budowlanych,
• prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
• standardów wynikających z przepisów implementacyjnych INSPIRE (specyfikacje danych),
• roli JST jako użytkownika i twórcy danych przestrzennych w ramach IIP,
• monitoringu zagospodarowania przestrzennego,
• rozwiązań technologicznych przyczyniających się do zwiększenia dostępności zasobów IIP (usługi sieciowe, interoperacyjność, GML).

Więcej darmowych publikacji z zakresu GIS i geoinformacji

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS