Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-08-31| GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Prawo, Software, Instytucje

O środowisku naturalnym na Podlaskim Forum GIS 2007


Dziś (31 sierpnia) w Rajgrodzie zakończyła się referatowa część IV Podlaskiego Forum GIS. W tym roku tematyka dwudniowego spotkania skupiła się głównie na środowisku naturalnym i sposobach jego identyfikacji w przestrzeni.

W większości wystąpień wyraźna była świadomość konieczności wprowadzenia w życie dyrektywy INSPIRE. Działający przy Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii międzyresortowy zespół specjalistów opracowuje wszystkie aspekty tego przedsięwzięcia. Już niedługo Polska będzie musiała udostępnić do publicznego wglądu kilkanaście kategorii danych przestrzennych o środowisku naturalnym. Z tego faktu są bardzo zadowolone instytucje, które za podobne informacje musiały płacić do tej pory spore kwoty. Jest wśród nich np. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który wykorzystuje dane przestrzenne i GIS do oceny stanu środowiska naturalnego. W zamian GIOŚ będzie zobligowany do publikowania w internecie wyników prac, także w postaci map.
Ciekawym tematem, kilkakrotnie poruszonym na imprezie, była konieczność opracowania map akustycznych przez miasta z liczbą mieszkańców powyżej 250 000. Zgodnie z dyrektywą unijną termin wykonania tego zadania minął w czerwcu br. Jak do tej pory, taką mapę mają Warszawa i Gdańsk. W przygotowaniu są mapy Gdyni, Bydgoszczy i Lublina. Okazuje się jednak, że jest to dość drogie przedsięwzięcie. W Gdańsku np. do przygotowania mapy akustycznej wykorzystano cyfrową mapę zasadniczą, NMT, dane EGiB oraz dane z pomiarów terenowych. Mapa taka ma być aktualizowana co 5 lat.

Więcej w październikowym GEODECIE

MP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS