Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-18| Geodezja, GIS, Kataster

Poznań: już w maju dostęp do danych przestrzennych w internecie

Jak informowaliśmy na początku 2017 r., Poznań pozyskał unijne dofinansowanie na cyfryzację zasobu geodezyjnego oraz na uruchomienie e-usług. Za realizację tego projektu odpowiedzialny jest Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Jak wyjaśnia Geoforum.pl kierownik projektu Anna Zielińska, zakończenie całosci prac planowane jest na czerwiec br., ale już w maju zostaną udostępnione e-usługi publiczne.


Poznań: już w maju dostęp do danych przestrzennych w internecie
Podstawowym celem projektu o pełnej nazwie „Cyfryzacja i modernizacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego miasta Poznania oraz uruchomienie e-usług”, realizowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, jest zwiększenie dostępności i jakości danych przestrzennych dotyczących Poznania.

– Sprawna administracja samorządowa to priorytet. Poznań potrzebuje bazy danych w postaci cyfrowej, które usprawnią procesy inwestycyjne w mieście, zapewnią mieszkańcom i przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych przestrzennych – mówi Andrzej Krygier, dyrektor ZGiKM GEOPOZ.

Projekt zakłada usunięcie barier w dostępie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. – Postawiliśmy przed sobą ambitne zadanie. Zwiększamy dostęp, jakość i stopień wykorzystywania danych przestrzennych – mówi Anna Zielińska, kierownik projektu. – Realizacja projektu została podzielona na kilka zadań szczegółowych. Obecnie GEOPOZ wkracza w ostatni etap realizacji projektu. Sytuacja jest mocno dynamiczna, niektóre zadania już ukończono, w innych testowane są dostarczone rozwiązania, jeszcze inne są w trakcie realizacji – dodaje Anna Zielińska.

W ramach projektu przeprowadzono modernizację ewidencji gruntów i budynków dla trzech obrębów: Główna (3113 działek, 3227 budynków), Kobylepole (3500 działek, 2310 budynków) Spławie (3346 działek, 1362 budynków).

Jak wyjaśnia Geoforum.pl Anna Zielińska, miasto Poznań liczy 40 obrębów ewidencyjnych. Do dziś (w latach 2008-2017) wykonano modernizację EGiB dla 22 obrębów ewidencyjnych, w tym dla wspomnianych trzech obrębów w ramach projektu. Na ten i przyszły rok planowane jest wykonanie modernizacji dla następnych 10 obrębów ewidencyjnych. W kolejnych latach (do 2022 r.) wykonana zostanie modernizacja dla pozostałych 8 obrębów ewidencyjnych.

W dalszym ciągu trwa cyfryzacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W rezultacie utworzone zostanie cyfrowe odwzorowanie dla materiałów zasobu. Materiały zasobu geodezyjnego i kartograficznego Poznania przeznaczone do digitalizacji to około 1,2 miliona dokumentów o łącznej liczbie stron 2,8 miliona o różnych formatach. – To imponujące liczby, za którymi kryje się ogrom pracy. Szacujemy, że liczba pozyskanych metadanych, opisujących zeskanowane materiały sięgnie ok. 5,4 miliona sztuk. – tłumaczy Anna Zielińska. Wśród materiałów przeznaczonych do skanowania znalazły się m.in. operaty katastralne i podziałowe, operaty pomiarowe z lat 2008-2015, akty notarialne z lat 2010-2015, zawiadomienia z lat 2010-2015.

W ramach projektu zakupiono trzy specjalistyczne urządzenia skanujące: do skanowania dokumentów do formatu A0, zszytych dokumentów A3 oraz pojedynczych kartek do formatu A3. Obecnie urządzenia wykorzystywane są w siedzibie GEOPOZ-u do zadań związanych z cyfryzacją zasobu. Po zakończeniu projektu będą wykorzystywane do skanowania na bieżąco dokumentów i utrzymywania bazy w wersji cyfrowej. Po zakończeniu projektu powierzchnia Poznania oprócz pokrycia w 100% cyfrową mapą ewidencyjną i zasadniczą zostanie uzupełniona dokumentami przetworzonymi do postaci cyfrowej. Oznaczać to będzie łatwiejszy dostęp do materiałów zasobu poprzez wprowadzenie elektronicznych usług publicznych.


Jak wyjaśnia Geoforum.pl Anna Zielińska, cyfryzacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego Poznania umożliwia wprowadzenie e-usług publicznych. Realizowane w ramach projektu e-usługi adresowane są do kilku grup odbiorców: geodetów, rzeczoznawców, komorników, projektantów i obywateli. W tym miesiącu pracownicy GEOPOZ-u przeprowadzają spotkania informacyjne dla komorników, rzeczoznawców i projektantów oraz warsztaty dla geodetów z nowych e-usług. – Uruchomienie pięciu Portali: Geodety, Komornika, Rzeczoznawcy, Projektanta i Klienta planowane jest już w maju br. – dodaje Anna Zielińska.

Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 6,8 mln zł, z czego aż 5,8 mln zł (85%) zostanie dofinansowanych ze środków unijnych.

Źródło: GEOPOZ, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS