wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak oszukać GPS?
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-04-16| Mapy

Wielka Mapa Szkocji odnowiona

Opracowana przez polskich kartografów trójwymiarowa mapa Szkocji zyskała właśnie nowy blask. 12 kwietnia oficjalnie zaprezentowano efekty prac renowacyjnych.


Wielka Mapa Szkocji odnowiona <br />
fot. Scottish Government
fot. Scottish Government

Mapa znajduje się w miejscowości Eddleston, na terenie posiadłości położonej 30 km od Edynburga. Podczas II wojny światowej mieściło się tu dowództwo 1. Dywizji Pancernej (DP) dowodzonej przez generała Maczka. Mapa obszaru Szkocji skonstruowana na zamkowym dziedzińcu została przygotowana na wypadek niemieckiego ataku – miała służyć jako plansza do odwzorowania sytuacji na froncie. Po II wojnie światowej stała się swoistym pomnikiem stacjonujących tu polskich oddziałów.

Po zakończeniu działań wojennych w zamku mieścił się hotel, przejęty w latach 70. przez Jana Tomasika, który był także weteranem 1. DP. W owym czasie Stanisław Maczek przebywał na emigracji w Edynburgu. Pojawiła się inicjatywa, aby nadać nowy kształt makiecie usypanej podczas wojny. W 1975 r. pod kierunkiem młodego geografa z Uniwersytetu Jagiellońskiego Kazimierza Trafasa powstała mająca wymiary 50 na 60 metrów trójwymiarowa mapa z pieczołowicie odwzorowaną rzeźbą terenu. Wodę w przedstawionych na niej rzekach i jeziorach zapewniał system pomp połączonych z pobliskim strumieniem. Do dziś jest to największa tego typu konstrukcja w Wielkiej Brytanii.

Generał Maczek, który zmarł w 1994 roku, miał okazję zobaczyć ukończone dzieło. Jednak z czasem posiadłość zmieniła właściciela, a makieta zaczęła niszczeć. Starania, by mapę objąć ochroną i odrestaurować, rozpoczęto w kwietniu 2010 roku, gdy grupa wolontariuszy założyła trust „Mapa Scotland”. W 2012 r. obiekt uzyskał status zabytku chronionego, tzw. b-listed.

Prace renowacyjne zostały przeprowadzone przez Historic Environment Scotland (HES). Oprócz tego obiekt pomierzono przy użyciu skanera laserowego i technologii fotogrametrycznych. Efekty pomiarów można podziwiać na internetowej prezentacji 3D.

– Wielka Mapa Szkocji jest dobrym przykładem przyjaźni łączącej nas z Polską – podkreśliła Fiona Hyslop, sekretarz ds. kultury szkockiego rządu. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy odsłonić Wielką Mapę Szkocji po renowacji akurat w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości – dodał z kolei Ireneusz Truszkowski, konsul generalny RP w Edynburgu.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Stare czasy W pracach tych brał również ówczesny st. wykładowca - mgr Roman Wolnik. Pamiętam w jakich kapeluszach :-) wrócili z tej wyprawy za żelazną kurtynę.zobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt